Wycieczka do Górzycy i Lebus z miłkiem w tle

21 kwietnia br. miała miejsce kolejna tegoroczna wycieczka muzealna. Tym razem jej celem były dwie siedziby dawnego biskupstwa lubuskiego: Lubusz (obecnie Lebus) i Górzyca. Naszą wędrówkę poprzedziła krótka prelekcja muzealnego archeologa Krzysztofa Sochy zaprezentowana w naszej sali wykładowej.

W przystępny sposób przedstawił on zawiłe dzieje biskupstwa. Szczególną uwagę poświecił omówieniu wyników badań archeologicznych górzyckiej sedes episcopalis. Po jej zakończeniu udaliśmy się busami do Górzycy, gdzie naocznie mogliśmy się przekonać, co pozostało po katedrze biskupów. Na miejscu dowiedzieliśmy się również o niezwykłym bogactwie archeologicznym tych ziem.

O godz. 12.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Lubusza. Naszym przewodnikiem był p. Manfred Hunger, który omówił historię tej miejscowości i jej zabytków. Razem z nim wspięliśmy się na Wzgórze Zamkowe, skąd mogliśmy podziwiać niezwykły widok rozciągający się na Odrę i tereny położone po jej polskiej stronie. Zwiedziliśmy także miejscowe muzeum. Na zakończenie naszej wyprawy udaliśmy się do centrum szkoleniowego Oderberge, gdzie z wytrwałością szukaliśmy kwitnącego miłka wiosennego. Przy okazji mieliśmy okazję wziąć udział w wernisażu malarskim, na który zaprosił nas znany w Kostrzynie rzeźbiarz Jens Lawrenz. W podróży powrotnej zmęczeni, ale szczęśliwi, razem z uczestnikami planowaliśmy kolejne cele naszych muzealnych wypraw. W wycieczce wzięło udział ponad 30 osób, nie tylko mieszkańców Kostrzyna. Dziękujemy za tak licznych udział i zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych organizowanych przez nas wydarzeniach. Następne już 12 maja – Noc Muzeów 2018.