Powstańcy Styczniowi na Starówce

Już od kilku lat Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej organizuje tak zwane "Noce Styczniowe" mające upamiętniać wybuch Powstania Styczniowego. W ramach tej imprezy organizowane są inscenizacje, happeningi oraz różnego typu imprezy o charakterze patriotyczno-historycznym.

W nocy z 19 na 20 stycznia Stare Miasto odwiedziła grupa harcerzy z 230 Gorzowskiej Drużyny Harcerzy „Rysie”. Cel ich wycieczki był niecodzienny. Zamiarem druhów było spędzenie styczniowej nocy pod gołym niebem i wczucie się w rolę i warunki bytowania Powstańców Styczniowych. Muzeum udostępniło harcerzom teren oraz zapewniło opał na ognisko i słomę do spania. Goście wysłuchali historycznych pogadanek oraz gawędy o tym, jak powstanie wyglądało, jakie miało przyczyny i jak ważne było dla odzyskania niepodległości wiele lat później, oraz zobaczyli kilka sztuk broni używanej w tamtym okresie. Miało miejsce również symboliczne „wykuwanie” kos i składanie powstańczej przysięgi. Był to bardzo oryginalny i kreatywny sposób upamiętniania Powstania Styczniowego, całkowicie odmienny od popularnych form obchodzenia tego typu rocznic.

Po nocy spędzonej w spartańskich warunkach uczestnicy mieli wystarczający zapas sił i energii, aby wziąć udział w naszej wyprawie do kamienia Gerda, o czym piszemy osobno. Wierzymy, że druhowie po tych ekstremalnych przeżyciach zdrowi wrócili do domów i do swych codziennych obowiązków i że zapamiętają Kostrzyn nie jako miejsce „udręki”, lecz historycznej przygody o patriotycznym charakterze.