Pasaż odkrywa swoje tajemnice

Od dwóch tygodni trwają prace przy odgruzowaniu pasażu łączącego niegdyś ul. Jatki z rynkiem. Powoli pasaż ujawnia swoje tajemnice skrywane pod gruzami przez ponad 70 lat. Muzealna grupa archeologiczno-eksploracyjna wspierana przez członków Stowarzyszenia „Perkun” natrafiła na wiele ciekawych znalezisk. Ich wartość zarówno materialna jak i muzealna jest zróżnicowana: najczęściej są to destrukty przedmiotów codziennego użytku jak ceramika, szkło, spalone dokumenty i książki, okucia drzwi i szaf, kilka monet, zegarki, łyżki, nożyczki itp.

Cenniejszym znaleziskiem są znajdujące się również w bardzo złym stanie pistolety z XIX w. (9 szt.), czy też kila sztuk precjozów. Jak zwykle tego typu pracom towarzyszą „eksponaty” z okresu walk o Kostrzyn – resztki broni, pocisków i amunicji. Nasze znaleziska wzbudzają ogromne zainteresowanie w mediach społecznościowych. Informacja o „skarbie” zanotowała ponad 30 tys. odsłon. TVP3 Gorzów pojawiła się z kamerą na Starym Mieście, a nakręcony materiał został wyemitowany w paśmie lokalnym, ale również w Teleexpresie extra. Osobny film zrealizowany przez Ryszarda Dubika można obejrzeć również na Youtube. Muzealnicy nie traktują znalezisk w kategorii sensacji – jest to dla nas możliwość pogłębienia wiedzy na temat historii naszego miasta i jego poprzednich mieszkańców. Prace będą kontynuowane aż do przebicia się do rynku.

Po raz kolejny przypominamy, iż wszelkie poszukiwania prowadzone „na własną rękę” na Starym Mieście są nie tylko niezgodne z prawem, ale grożą utratą zdrowia i życia. To nie jest gołosłowne ostrzeżenie! W dniu dzisiejszym prace zostały przerwane ze względu na natknięcie się na niewybuchy, co wymaga interwencji saperskiej!