Twierdza Kostrzyn się zbroi!

Od kilkunastu lat podczas Dni Twierdzy Kostrzyn i innych imprez plenerowych pojawiały się na terenie kostrzyńskiego starego miasta grupy rekonstrukcyjne z różnych epok. Jednym z najbardziej efektownych pokazów były i są prezentacje artyleryjskie.

Dotychczas korzystaliśmy z usług niemieckich stowarzyszeń z okresu XVIII w. (Seelow, Letschin, Strausberg, Buckow, Gorgast i Frankfurt), czasami były to polskie ekipy (Bractwo Artyleryjskie z Kielc, czy Artyleria Zamku Chudów). Niejednokrotnie artylerzyści niemieccy wykorzystywani byli przy nagrywaniu programów telewizyjnych i filmów. Niestety, twierdza Kostrzyn nie posiada własnej artylerii i jest „bezbronna”. Postanowiliśmy to zmienić! Od wczoraj Muzeum Twierdzy Kostrzyn dysponuje własną armatą! Jest to replika XVIII-wiecznej armaty 6-cio funtowej regimentowej systemu Dieskau. Lufa posiada długość 170 cm,  kal. 80 mm, ciężar 280 kg. Armata z kompletnym oprzyrządowaniem została wykonana w pracowni rusznikarskiej Leszka Olszewskiego z Kielc.

Aby armata mogła zostać użyta podczas prezentacji niezbędnym jest skompletowanie odpowiedniej załogi. W związku z powyższym ogłaszamy nabór do kostrzyńskiej artylerii! Wszystkich zainteresowanych utworzeniem grupy rekonstrukcyjnej prosimy o kontakt mailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczny (724 770 310) z Jerzym Dregerem, któremu powierzono misję „zaciągu rekrutów” do obsługi armaty. Po odpowiednim przeszkoleniu kandydaci zostaną odpowiednio wyposażeni i będą mogli uświetniać swoim wizerunkiem i umiejętnościami niejedno święto lokalne. Szczególnie mile widziana jest kostrzyńska młodzież, której gwarantujemy niezłą zabawę, przygodę i chwalebne czyny na polu bitwy.