Kostrzyński lew wypożyczony do Poczdamu

Muzeum Twierdzy Kostrzyn od kilku lat współpracuje przy realizacji różnego rodzaju projektów z niemiecką instytucją o nazwie Haus der Brandenburgisch-Preußischen Geschichte (Dom Historii Brandenbursko-Pruskiej) z Poczdamu. Instytucja ta przygotowuje wystawę z okazji 500-lecia reformacji pt. „Reformacja i wolność. Luther i konsekwencje dla Prus i Brandenburgii”.

W ramach współpracy muzea polskie, w tym nasza placówka, przekazały na wystawę do Poczdamu liczne eksponaty związane z reformacją. MTK wypożyczyło wizerunek lwa wykonany z terakoty stanowiący fragment jednego z portali kostrzyńskiego zamku. Jest to lew heraldyczny z wysuniętym językiem, trzymający pierwotnie w łapach tarcze herbowe. Płaskorzeźba pochodzi z poł. XVI w. Będzie ją można oglądać na wystawie, której otwarcie zaplanowano na dzień 7 września br. Kostrzyński lew pozostanie w Niemczech do lutego 2018 r. Przewóz eksponatów z Polski zrealizowała firma Art Logistic z Łodzi, która zajmuje się profesjonalnym transportem dzieł sztuki. Więcej na temat wystawy można dowiedzieć się na stronie internetowej http://www.hbpg.de/ausstellungen/reformation-und-freiheit.html (niestety, tylko w języku niemieckim).