Pracowity sezon wakacyjny w MTK

Okres wakacyjno-urlopowy przebiega w Muzeum Twierdzy wg znanego od kilku lat scenariusza. Koncentrujemy się na obsłudze ruchu turystycznego i sami korzystamy w miarę możliwości z okazji do wypoczynku. Nie organizujemy w tym czasie imprez, ale trwają przygotowania do kolejnych powakacyjnych wydarzeń (Dni Twierdzy, wycieczki muzealne), projekty unijne. Nadal mają miejsce spotkania, wyjazdy służbowe, rozmowy partnerskie itp.

Miniony tydzień to oczywiście zetknięcie się z kolorytem Woodstoku. Z naszej oferty skorzystało w tych dniach 550 osób – część z nich nie ograniczyła się do zwiedzania Starego Miasta, ale potraktowała ten teren jako miejsce relaksu i wypoczynku na trawie w cieniu drzew. Przy okazji przyjazdu na Woodstock odwiedził nas również Komendant Miejski Policji w Gorzowie insp. Stanisław Panek, który wraz ze swoim sztabem mimo nawału obowiązków „zaliczył” pełny program zwiedzania.

Kilka dni wcześniej gościliśmy panią Agnieszkę Niekrasz z Archiwum Państwowego w Gorzowie, które zamierza wyróżnić naszą placówkę i objąć ją nadzorem archiwalnym, zaś Wojewódzki Konserwator Zabytków (kierownik delegatury gorzowskiej) pan Błażej Skaziński odwiedził nas celem dokonania oględzin elementu kamiennego z kostrzyńskiego zamku z wizerunkiem lwa, który wypożyczamy czasowo zagranicę na wystawę organizowaną w Poczdamie z okazji 500-lecia reformacji.

Również nasza sala wykładowa przydała się uczestnikom niemieckiego seminarium „Miejsca pamięci nad Odrą” organizowanego przez stowarzyszenie Berliner Unterwelten (Berlińskie Podziemia), a prowadzonego przez byłego dyrektora muzeum w Seelow pana Gerda-Ulricha Herrmanna. Nie ominęły nas media, tym razem niemieckie. Dokumentalny film na temat przygranicznej współpracy polsko-niemieckiej realizowała ekipa „Deutsche Welle”, a inny team związany ze Stowarzyszeniem „Zamek Trebnitz” przygotowywał materiał zdjęciowy do filmu o kostrzyńskich fortyfikacjach.

Dla odmiany Julia Bork uczestniczyła z ramienia MTK w spotkaniu w Gorzowie z okazji 20 wydawnictwa z serii „Zamki i ogrody Nowej Marchii” i wykładzie pani dr Sibylle Badstübner-Gröger odnośnie działalności jej stowarzyszenia oraz wykładzie Wojewódzkiej Konserwator Zabytków dr Barbary Bielinis-Kopeć pt. „Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego”. Przed nami kolejne zadania i kolejny pracowity okres.

W ofercie MTK posiadamy książki z serii „Zamki i ogrody Nowej Marchii” prezentującą zamek w Kostrzynie oraz pałac w Dąbroszynie, obie w cenie 20 zł. Wersja polsko-niemiecka.