Rodzina jeńca Stalagu IIIC z wizytą w MTK

Obóz jeniecki Stalag III C w Drzewicach nie stanowi punktu ciężkości działalności Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Nie oznacza to, iż temat ten jest nam całkowicie obcy. W miarę możliwości gromadzimy dane i służymy jako pośrednik przy nawiązywaniu kontaktów z osobami zajmującymi się tematem Stalagu. Kilka tygodni temu skontaktowała się z nami rodzina jednego z amerykańskich więźniów obozu.

Jeńcem tym był sierżant William Henry Mason, żołnierz 315. Pułku Piechoty z 79. Dywizji Piechoty, który został wzięty do niewoli w październiku 1944 roku w walkach w Normandii, w okolicach Cherbourga. Do stycznia 1945 roku przebywał w Stalagu III C. Uciekł z obozu na krótko przed jego zajęciem przez wojska sowieckie.

W dniu wczorajszym (4 stycznia) odwiedziły nas cztery panie z rodziny Williama Mason (w tym jego córka), zamieszkujące obecnie na Florydzie (USA). Zwiedziły one w towarzystwie pracownika MTK Jerzego Dregera teren byłego Stalagu III C oraz Izbę Pamięci znajdującą się w Gimnazjum nr 2 im. Integracji Europejskiej w Drzewicach. Dziękujemy dyrekcji gimnazjum za udostępnienie Izby Pamięci i p. Ladowskiej za udzielenie dodatkowych informacji. Cieszymy się, że przybyłym z tak daleka gościom mogliśmy pomóc w odszukaniu śladów wojennej tułaczki ich krewnego.