Uroki Ziemi Bogdanieckiej –relacja z wycieczki

Przy pięknej wrześniowej pogodzie 36 miłośników historii i krajoznawstwa z Kostrzyna (i nie tylko) udało się 28.09. na wycieczkę autokarową do gminy Bogdaniec. Jako organizatorzy cyklu wycieczek muzealnych wychodzimy bowiem z założenia, że warte poznania są nie tylko atrakcyjne turystycznie odległe ośrodki, ale również mniejsze miejscowości w najbliższej okolicy.

Naszym całodniowym przewodnikiem był znany regionalista z Gorzowa, autor wielu publikacji i miłośnik Ziemi Bogdanieckiej Eugeniusz Cytlak. Rozpoczęliśmy od projekcji filmu na temat Bogdańca w miejscowej Gminnej Bibliotece Publicznej, by następnie w terenie obejrzeć zaprezentowane miejsca i obiekty. W zakolu Warty dotarliśmy do trzech miejscowości, w których obejrzeliśmy trzy różne kościoły: w Podjeninie, gdzie największe zainteresowanie wzbudziła strzelista wieża ze starym dzwonem, we Włostowie i klimatyczny kościół z muru pruskiego na wzgórku w Chwałowicach. Wszystkie te budowle to pomiątki z okresu kolonizacji błot nadwarciańskich. Podczas przejazdów autokarem mogliśmy zobaczyć ponadto dom zbrodniarza hitlerowskiego generała Ericha von dem Bacha-Zelewskiego oraz budynki młyna przemysłowego w Bogdańcu. W międzyczasie odbyliśmy spacer wałem Warty do starej przepompowni w Gostkowicach mijając po drodze oryginalną „Pasiekę w sadzie”.  Punktem docelowym naszej podróży była niedawno odremontowana Zagroda Młyńska w Bogdańcu, po której oprowadzili nas pracownicy Muzeum Lubuskiego w Gorzowie (zagroda jest filią tego muzeum). Na zakończenie zasiedliśmy wszyscy do małej biesiady z pieczonymi na ognisku kiełbaskami. Warto w tym miejscu podziękować naszym przewodnikom, ale również pani Alicji, pani Teresie, panu Mirkowi i panu Markowi, członkom naszej grupy, którzy sprawnie zajęli się przygotowaniem posiłku dla wszystkich. O ile pogoda pozwoli, być może w październiku zdecydujemy się na jeszcze jedna wyprawę śladami historii.