Odszedł Zbigniew Czarnuch

22 września br. w wieku 94 lat zmarł Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Witnica Zbigniew Czarnuch. Zbigniew Czarnuch był jedną z najznakomitszych osobistości naszego województwa, laureatem licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, znanym regionalistą, historykiem, autorem wielu książek, publikacji, artykułów, wychowawcą młodzieży, inspiratorem i organizatorem różnego rodzaju inicjatyw, wydarzeń, spotkań, konferencji o charakterze historyczno-kulturalnym.

Był m. in. pomysłodawcą i twórcą witnickiego Parku Krajobrazów i Kamieni Milowych, założycielem Towarzystwa Przyjaciół Witnicy. Jeszcze nie dawno obchodziliśmy jego 90 rocznicę urodzin, a mimo sędziwego wieku długo zarażał swoją żywotnością i wigorem całe rzesze młodszych od siebie osób. Jeszcze w tym roku czynnie włączył się w organizację obchodów jubileuszu 900-lecia powstania Diecezji Lubuskiej. Był też propagatorem zacieśniania polsko-niemieckich relacji. Był założycielem polsko-niemieckiego stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina. W 2017 otrzymał od Verein für die Geschichte Küstrins Nagrodę Jana (Kostrzyńskiego). Jego śmierć to ogromna strata nie tylko dla Witnicy, ale całego regionu i nie tylko. Ostatni okres, to czas zmagania się z chorobą. Oprócz relacji osobistych łączyła nas z Panem Zbigniewem również działalność na niwie muzealnej. Zrealizowaliśmy kilka wspólnych projektów, jak np. organizacja konferencji z okazji 500 rocznicy urodzin margrabiego Jana z Kostrzyna, organizacja wycieczki po Nowej Ameryce w kwietniu 2017 r., czy wizyta w Parku Drogowskazów z młodzieżą w czasie ferii w naszym muzeum w 2019 r., czy też wspólny spacer po Dąbroszynie w roku 2022. Kilkakrotnie przekazał nam On różnego rodzaju zbiory materiałów dotyczących historii miasta i twierdzy Kostrzyn – dokumenty, publikacje, kserokopie, wydawnictwa, w tym bogaty zasób fotografii dokumentujących zarówno życie dawnego Kostrzyna, jak i jego odkrywanie w latach 90. Nieprzypadkowo Zbigniewowi Czarnuchowi nadaliśmy w 2021 roku tytuł "Przyjaciela Muzeum Twierdzy Kostrzyn". Będzie nam Pana brakowało, Panie Zbigniewie. Niech Pan spoczywa w pokoju.