Wizyta gościa z Ghany

1 stycznia 1683 r. na jednej z plaż na wybrzeżu Ghany przy akompaniamencie wystrzałów armatnich, werbli i fanfar wciągnięto na maszt flagę z czerwonym orłem na białym tle. Miejsce to zostało nazwane Groß Friedrichsburg na cześć Wielkiego Elektora Brandenburgii Fryderyka Wilhelma, który jako pierwszy niemiecki władca rościł sobie prawa do terytorium na terenie Afryki.

W miejscu tym wybudowano fort o tej samej nazwie, który stał się siedzibą namiestnika tej kolonii. Do 1718 roku należała do Brandenburgii-Prus. W 1717 twierdza z całą kolonią została oddana Holendrom i przemianowana na Fort Hollandia. Fort istnieje do dziś i wraz z innymi twierdzami w Ghanie został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To właśnie twierdza i osoba Fryderyka Wilhelma była przyczynkiem do wizyty w Kostrzynie nieoczekiwanego gościa. 3 września odwiedził nas Emmanuel Frimpong – wiceprezes Afrykańskiej Rady Turystyki Medycznej (Africa Medical Tourism Council) z siedzibą w stolicy Ghany Akrze, który przebywając w Berlinie skorzystał z okazji i w towarzystwie niemieckich dziennikarzy odwiedził miejsce, w którym Fryderyk Wilhelm spędził 7 lat (1627-1634). Gość spotkał się po przyjeździe z dyrektorem MTK Ryszardem Skałbą. Podczas rozmowy i prezentacji obu twierdz dyskutowano i zastanawiano się, czy istnieją jakiekolwiek płaszczyzny, na których można by nawiązać współprace między obiema twierdzami, co z racji odległości nie wydaje się sprawą prostą. Obie strony postanowiły zgodnie, że temat wymaga przemyślenia i że nie są zainteresowane symboliczną współpracą „na papierze”, co niejednokrotnie ma miejsce. Jeśli pojawią się realne pomysły i propozycje, można będzie porozmawiać o konkretnych projektach. Na zakończenie dyrektor MTK oprowadził gościa po Starym Mieście i ekspozycji muzealnej. Żar lejący się z nieba nie wywarł na naszym pierwszym gościu z Ghany żadnego wrażenia, natomiast zniszczone miasto i wystawa w Bastionie Filip ogromne. Czy w ślad za tą wizytą pojawią się jakieś pomysły (np. dotarcie z ofertą muzeum do społeczności afrykańskiej w Berlinie), okaże się po przemyśleniu tematu i sformułowaniu ewentualnych propozycji przez obie strony.