Listopadowa wizyta u przedszkolaków

Od wielu lat pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn zapraszani byli w okolicach 11 listopada kostrzyńskich przedszkoli, gdzie mogli najmłodszym mieszkańcom naszego miasta zaprezentować tematy związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Często ilustrowane to było rekwizytami związanymi z wojskowością, patriotyzmem itp. Podobna wizyta miała miejsce również w tym roku. 10 listopada na zaproszenie Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kostrzyńskich Papierników pojawił się umundurowany żołnierz 1 Armii Wojska Polskiego.

W tę rolę wcielił się nasz muzealny rekonstruktor Rafał Górecki. Przedszkolaki specjalnie przygotowały się na to spotkanie. Był oczywiście hymn narodowy, biało czerwone barwy, występy najmłodszych. „Nasz żołnierz” opowiedział dzieciom o znaczeniu wolności, niepodległości, o roli wojska – oczywiście próbując swoją opowieść dopasować do wieku słuchaczy. Jak zawsze największą popularnością cieszyły się zabrane elementy uzbrojenia i umundurowania, które przymierzane były przez przedszkolaków i służyły za rekwizyty podczas sesji zdjęciowej. Cieszymy się, że mogliśmy w jakiś sposób ubarwić niepodległościowe wydarzenie zorganizowane w nowo wyremontowanej placówce.