Imprezy historyczne na koniec lata

Przełom sierpnia i września, to to tradycyjnie okres organizowania wielu imprez plenerowych o różnorakim charakterze. Sporym zainteresowaniem cieszą się również wydarzenia z tłem historycznym Przykładem mogą być organizowane w latach 2000-2019 tradycyjne Dni Twierdzy Kostrzyn, które przyciągały na Stare Miasto sporą publikę. Nie inaczej jest w przypadku innych imprez, które dzieją się w okolicach Kostrzyna.

W minionym tygodniu otrzymaliśmy zaproszenia na dwa tego typu eventy. W piątek 25 sierpnia w Chwarszczanach miała miejsce w Oberży Templum konferencja na temat dziedzictwa templariuszy. Prelegenci zaprezentowali wykłady odnośnie materialnego i niematerialnego dziedzictwa zakonu na ziemiach polskich. Oczywiście nie pominięto również chwarszczańskiej kaplicy. Przy okazji przekazana została informacją, iż złożony został wniosek o uznanie kościoła pw św. Stanisława Kostki (bo taki jest patron kaplicy) za pomnik historii. Podczas konferencji organizowanej w ramach XVII Festynu Historycznego miała miejsce również prezentacja książki „Barnim I. Książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21-1278)” autorstwa prof. Edwarda Rymara, który wygłosił również stosowną prelekcję. W ramach festynu miały miejsce również warsztaty historyczne, koncert zespołu Freygish Orchestra i degustacja miodów pitnych.

Dzień później, na zaproszenie Muzeum Ziemi Myśliborskiej wzięliśmy udział w VI Jarmarku Klasztornym, który też stał się tradycyjnym świętem myśliborzan. Impreza rozpoczęła się mszą św. na rynku skąd wyruszył barwny korowód na stadion miejski – główne miejsce wydarzenia, które obfitowało w pokazy, prezentacje historyczne, taniec i muzykę. Tam też ulokowało się obozowisko ze stoiskami rzemieślniczymi i punktami handlowymi. W ramach jarmarku została w muzeum otwarta również niezwykle interesująca wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie „Szlak Templariuszy”. W obu wydarzeniach Muzeum Twierdzy Kostrzyn reprezentował dyrektor Ryszard Skałba.