Europejskie Dni Dziedzictwa: Lubuską Drogą św. Jakuba (Ośno –Rzepin – Kowalów) – wycieczka

Pielgrzymowanie to praktyka znana wśród chrześcijan już od ponad 1000 lat. Istnieje wiele tras pielgrzymkowych, ale jedną z nich cechuje szczególny fenomen. Mowa o szlaku św. Jakuba, zwanym też Camino de Santiago. Jednym z najpopularniejszych szlaków w Polsce jest jego odnoga: Lubuska Droga św. Jakuba. Odcinek lubuski bierze swoją nazwę od diecezji lubuskiej, a ta od miejscowości Lebus (Lubusz), który był jej siedzibą w latach 1133-1276 . Liczy on sobie 280 km długości. Znaczą go żółte muszle na granatowym tle. Zaczyna się w Murowanej Goślinie, kończy się zaś w Słubicach. Za rzeką wyznakowane są odcinki drogi nazwane brandenburskimi, choć historycznie rzecz biorąc to w dalszym ciągu Ziemia Lubuska.

10 września 2023 zapraszamy na wycieczkę, której trasa biegła będzie jednym z fragmentów tej drogi, a mianowicie od Ośna Lubuskiego przez Rzepin do Kowalowa. Wycieczka nie będzie miała charakteru religijnego, aczkolwiek na jej trasie znaczącymi punktami będą kościoły w zwiedzanych miejscowościach. W Ośnie zobaczymy wieżę Eckarta, gotycki kościół parafialny pod wezwaniem św. Jakuba z lat 1298–1380 z wieżą, późnorenesansowym ołtarzem, amboną i chrzcielnicą z XVII w., mury obronne z XIV–XV wieku, w których umieszczono 12 baszt, neogotycki ratusz z 1517 r, odbudowany 1842-44, miejski układ urbanistyczny oraz czołg T-34 (pomnik) przy Zespole Szkół Ekonomicznych. Rzepin, to kościół parafialny pod wezwaniem św. Katarzyny wzniesiony około połowy XIII wieku w stylu późnoromańskim z prezbiterium z charakterystyczną trójką okien, gotycka ceglana kaplica z XV wieku z ostrołukowym portalem, 19-głosowe organy z 1879 r., ratusz miejski wzniesiony w 1833 roku, znacznie zniszczony podczas wojny, odbudowany w latach 1950-60. I niespodzianka! Obejrzymy też kompleks szkolny Technikum Leśnego w pobliskim Starościnie, co nie jest możliwe dla przeciętnych turystów! W Kowalowie zwiedzimy późnoromański kościół parafialny pod wezwaniem śś. Apostołów Piotra i Pawła, przebudowany w 1804, odbudowany w 1997 oraz regionalną izbę pamiątek, a na koniec zajedziemy na obiad do legendarnego już Zajazdu u Chmiela. Koszt wycieczki 20 zł / osobę + koszt obiadu w zajeździe (wg indywidualnego zamówienia).

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 95 752 23 60 (w godzinach pracy biura). Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL (dane niezbędne dla wykupienia polisy ubezpieczeniowej), nr telefonu uczestnika.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona (20)! Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do momentu zarezerwowania wszystkich miejsc, najpóźniej jednakże do dnia 06.09.2023 r. Prosimy o przemyślane zgłoszenia, aby nie blokować miejsc, które po rezygnacji w ostatniej chwili pozostają niewykorzystane. Wyjazd w niedzielę, 10 września 2023 z parkingu przy stadionie (ul. Niepodległości 11) o godz. 08:30. Powrót planowany jest ok. godz. 17:00. Prosimy uczestników o punktualne przybycie!