Na północy Nowej Marchii – relacja z wycieczki

Kolejna wycieczka muzealna organizowana przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn poprowadziła tym razem na północ Nowej Marchii do trzech miasteczek, które przed reformą administracyjną leżały na terenie województwa gorzowskiego.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Recza, gdzie wyruszyliśmy spod Bramy (Baszty) Choszczeńskiej i częściowo wzdłuż murów miejskich doszliśmy do Baszty Drawieńskiej. Po drodze uzyskaliśmy możliwość wejścia do gotyckiego kościoła Chrystusa Króla z masywną wieżą zegarową, wzorcowym wystawnym ołtarzem luterańskim, pięknie zdobioną amboną, epitafiami, krucyfiksem z XV w. i romańską chrzcielnicą. Obejrzeliśmy też stojący obok świątyni dom szachulcowy dawnej organistówki i pomnik  Chrystusa Króla. Na rynku obejrzeliśmy domy mieszczańskie. Kolejną miejscowością na trasie wycieczki było Choszczno. I tu również najważniejszym zabytkiem okazał się być kościół parafialny pw Narodzenia NMP należący do najbardziej okazałych świątyń gotyckich w miastach Pomorza Zachodniego i Nowej Marchii. We wnętrzu zachowała się unikatowa na skalę europejską terakotowa płaskorzeźba „Drzewo Jessego” z około 1350 r. – jedno z najcenniejszych dzieł plastyki gotyckiej na Pomorzu Zachodnim obrazujące genealogię Chrystusa oraz płyty nagrobne znamienitych mieszczan. Po zwiedzeniu kościoła mieliśmy sposobność obejrzenia barbakanu oraz kilku pomników, w tym m.in. pomnika ofiar Oflagu II B Arnswalde (gdzie jeńcem był m. in. dowódca obrony Westerplatte mjr Henryk Sucharski). Zatrzymaliśmy się też przy Alei Gwiazd Kolarstwa Polskiego. Odciski dłoni pozostawili tutaj nasi najwięksi mistrzowie – od Stanisława Królaka, poprzez Ryszarda Szurkowskiego,  Stanisława Szozdę i Lecha Piaseckiego, aż po Zenona Jaskułę i Joachima Halupczoka. Swoją wiedzą na temat kolarstwa zaskoczył dyr. MTK Ryszard Skałba, który przekazał wiele intersujących informacji i anegdot związanych z upamiętnionymi kolarzami.

Ostatnim zwiedzanym miasteczkiem były położone urokliwie nad jeziorami Pełczyce. Tam również pierwszym punktem był kościół z końca XIII w. z nowoczesnym, pięknym ołtarzem w stylu… barokowym oraz relikwiami św. Franciszka, inskrypcjami, witrażami i żyrandolem wykonanym w Berlinie. Wewnątrz wysłuchaliśmy opowieści pełnej humoru opowieści miejscowego proboszcza. Na placu obok kościoła na tzw. Starym Rynku, stoi jeden z najładniejszych pomników wzniesionych z okazji 100 lat odzyskania niepodległości przez Polskę. Spacer po mieście zakończyliśmy na placu przed ratuszem, wcześniej mijając XIII-wieczny, zrujnowany obecnie, kompleks klasztorny cysterek. Klasztor został skasowany przez margrabiego brandenburskiego Jana z Kostrzyna po wprowadzeniu reformacji. Ponadprogramowo dotarliśmy również do rezerwatu przyrody Grądowe Zbocze koło Recza z łanami przekwitniętego (niestety) czosnku niedźwiedziego oraz do prywatnego skansenu kolejowego w miejscowości Lubiana. Historię regionu, informacje o zwiedzanych obiektach i zabytkach przekazał 25 uczestnikom wycieczki przewodnik ze Stargardu Ireneusz Szyszka. Lekko utrudzeni towarzyszącym nam podczas wycieczki upałem, ale zadowoleni uczestnicy wycieczki dopytywali o termin następnej wyprawy. Cel i datę podamy już wkrótce!