Wizyta lubuskiej konserwator zabytków

15 czerwca mieliśmy przyjemność gościć w naszych podwojach lubuską wojewódzką konserwator zabytków dr Barbarę Bielinis-Kopeć. Pierwsza część spotkania miała miejsce w naszej siedzibie, gdzie dyrektor MTK Ryszard Skałba przedstawił aktualną pracę muzeum oraz najważniejsze problemy związane z kostrzyńskimi zabytkami nieruchomymi.

Jak wiadomo przed kilkunastu i kilku laty przeprowadzono na Starym Mieście rewitalizację sporej części twierdzy. Niestety, nadal na swoją kolej czekają Bastion Król, rawelin August Wilhelm i piwnice kostrzyńskiego zamku. Mowa była również o Forcie Sarbinowo. Stan tych obiektów pogarsza się z roku na rok, wymagają one pilnych działań, które są bardzo kosztowne. To właśnie było tematem dyskusji w Urzędzie Miasta z burmistrzem Kostrzyna dr Andrzejem Kuntem. Konserwator wyszła z inicjatywą zorganizowania jesienią br. spotkania ekspertów z dziedziny fortyfikacji, aby upublicznić tematykę kostrzyńskiej twierdzy na forum ogólnopolskim i zapoczątkować skuteczne starania o pozyskanie środków na renowację tych unikatowych zabytków na terenie naszego kraju (Bastion Król jest wszakże najstarszym bastionem tego typu na obecnym terytorium Polski). Wstępnym programem dwudniowego spotkania zająć się ma Muzeum Twierdzy. Po części gabinetowej konserwator udała się na „wizję lokalną” Starego Miasta, w której towarzyszyli jej dyrektor MTK oraz wiceburmistrz Zbigniew Biedulski. W trakcie spaceru podzieliła się cennymi uwagami na temat zagospodarowania Starego Miasta oraz błędów, jakie należałoby unikać w przyszłości. Oczywiście zaprezentowaliśmy naszemu gościowi również ekspozycję muzealną w Bastionie Filip, która wzbogaciła się o wiele kolejnych eksponatów od czasów poprzedniej wizyty kilka lat temu. Wierzymy, że inicjatywa zorganizowania sympozjum ekspertów „popchnie” temat kolejnego etapu renowacji zabytków kostrzyńskiego Starego Miasta.