Kongres w Międzyrzeczu, walne w Kolesinie

W dniu 12 czerwca odbył się III Kongres Lubuskich Muzeów. Można już mówić o pewnej tradycji takich spotkań. Zainicjowało je w 2019 r. Muzeum Jana Dekerta w Gorzowie, a drugie miało miejsce w 2021 r. w Muzeum Lubuskim w Zielonej Górze. Tym razem przedstawiciele placówek muzealnych z naszego województwa spotkali się w Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej.

Zasadniczym tematem spotkania był jubileusz 75 lat lubuskiego muzealnictwa. Pierwsze lubuskie muzea zaczęły bowiem powstawać bezpośrednio po drugiej wojnie światowej. W bardzo trudnym, pionierskim okresie lat 1945-1947, powstały pierwsze muzea w Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu, Zielonej Górze i Nowej Soli. Do najmłodszych w regionie lubuskim należą powstałe w 2023 r. Muzeum Browarnictwa Lubuskiego w Witnicy, Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie (2011), oraz nasze Muzeum Twierdzy Kostrzyn, które swoją działalność rozpoczęło formalnie w 2008 r.

Drugą część kongresu wypełniły zagadnienia związane z życiem muzeów w Lubuskiem. Goście podzielili się swoimi refleksjami na temat funkcjonowania instytucji muzealnych. Uwieńczeniem kongresu była prezentacja specjalnie na tę okoliczność wydanej publikacji „75 lat muzeów na Ziemi Lubuskiej”. Jest to praca zbiorowa, w której autorem jednego z rozdziałów dotyczących Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest dyrektor MTK Ryszard Skałba.

Uroczystość uświetnili swoim przybyciem posłanka na Sejm RP Anita Kucharska-Dziedzic, wicewojewoda Wojciech Perczak, wicemarszałek Łukasz Porycki i rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Wojciech Strzyżewski. Muzeum Twierdzy reprezentował Jarosław Przespolewski.

Tego samego dnia i o tej samej godzinie miało miejsce walne zgromadzenie członków Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej LOTUR. Na miejsce spotkania wybrano zabytkowy dwór w Kolesinie koło Babimostu, przekształcony przez obecnych właścicieli w Hotel SPA. Prezes Zarządu Jadwiga Błoch zaprezentowała sprawozdanie z działalności LOTURu w roku 2022 oraz przedstawiła jego sytuację finansową na tle innych województw. Nie da się ukryć faktu, iż mimo podkreślania przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego znaczenia turystyki dla rozwoju regionu nasze województwo plasuje się na szarym końcu, jeśli chodzi o wysokość dotacji dla regionalnych organizacji turystycznych (lubuskie 100 tys. zł, mazowieckie i świętokrzyskie po 3 mln zł!). Kwota ta nie ma się nijak do wielu wygłaszanych publicznie deklaracji. Mimo skromnych środków zarząd zrealizował zaplanowane zadania (najważniejszym była rewitalizacja 260 km tras nordic walking) i uzyskał absolutorium z działalności. Zachęcamy podmioty branży turystycznej naszego województwa do zgłoszenia swego akcesu do LOTUR. Wspólna promocja ma sens.