Nowe eksponaty na ekspozycji

Stale staramy się wzbogacać naszą ekspozycję muzealną o kolejne elementy – jest to wynik bądź pozyskania nowych eksponatów, bądź też zakończenia konserwacji tych już posiadanych. Oczywiście pojemność Bastionu Filip nie jest nieograniczona i będziemy musieli kiedyś powiedzieć stop, ale ciągle jeszcze jesteśmy w stanie wkomponować w istniejącą wystawę nowe artefakty. Również i w tym roku prezentować będziemy dotychczas nieeksponowane przedmioty, oczywiście opatrzone opisami w języku polskim i niemieckim.

I tak w nowej gablocie zwiedzający będą mogli obejrzeć odnalezione w przyratuszowej piwnicy w roku 2017 dokumenty i przedmioty osobistego użytku ostatniego niemieckiego burmistrza Kostrzyna, obrońcy miasta w 1945 r. Herrmanna Körnera. Kolejnym eksponatem jest zakonserwowany fragment czołgu T34 wydobytego podczas przebudowy wału przeciwpowodziowego na Odrze w okolicy Bienenhof. Nie było to proste zadanie, ale dzięki wsparciu kostrzyńskich firm udało się nam bezpiecznie przetransportować i ustawić w podziemiach ten potężny fragment z płyty pancernej.

Zmieniła się też znacznie część wystawy dotycząca garnizonu Kostrzyn. Nie prezentujemy zbyt wielu fotografii, aby nie zdradzić wszystkich szczegółów. Być może nie zdążymy na otwarcie sezonu, ale swoje miejsce wśród innych tego typu tablic z epoki PRLu znajdzie również pozyskana na bazie umowy wypożyczenia „tablica zwiadowców z Chartowa”.

Pisaliśmy również o remoncie toalet dla zwiedzających, a dodatkowym ułatwieniem będą też zainstalowane poręcze przy schodach prowadzących do Bastionu Filip wykonane w ramach współpracy przez firmę p. Grzegorza Matusewicza. Osobnym przedsięwzięciem jest wystawa w Bramie Berlińskiej na temat bitwy pod Kunowicami.

Zapraszamy na Stare Miasto i do obiektów muzealnych nie tylko tych, którzy jeszcze nie mieli sposobności zwiedzić tego urokliwego miejsca, ale również tych, którzy już kiedyś skierowali swoje kroki nad Odrę. Również i oni znajdą coś nowego i odkryją kolejny fragment historii tego miejsca.