Manewry Militarne czas zacząć

Po raz kolejny na kostrzyńskim Starym Mieście pojawią się żołnierze w historycznych pruskich mundurach. Wiosenne manewry militarne odbywają się od wielu lat pod koniec kwietnia. Członkowie historycznych grup militarnych (głównie XVIII-wiecznych pruskich) gromadzą się na obozowisku w Forcie Gorgast. W ubiegłym roku wyjątkowo biwakowali przez trzy dni na Starym Mieście w Kostrzynie. Przy tej okazji odbyły się wówczas prezentacje, z apelem, przemarszem, wystrzałami artyleryjskimi i historycznymi tańcami włącznie.

W tym roku manewry będą miały miejsce w terminie od 28 do 30 kwietnia, ale wojsko i osoby towarzyszące pojawią się w Kostrzynie przed południem 29.04. Po zbiórce na parkingu przed siedzibą administracji muzeum nastąpi przemarsz kolumn wojska przez Bramę Berlińską pod pomnik margrabiego Jana Kostrzyńskiego, gdzie zostanie odczytany apel. Następnie uczestnicy złożą kwiaty pod tablicą poświęconą ścięciu por. Hermanna von Katte. Nie obędzie się też bez ćwiczeń na Placu Kawaleryjskim (trochę musztry, drobne potyczki z użyciem muszkietów). Niewykluczone, że zostanie również odpalona salwa artyleryjska, być może przy udziale naszej muzealnej armaty. Oddziały towarzyszyć będą również przy otwarciu wystawy w Bramie Berlińskiej prezentującej bitwę pod Kunowicami (o niej poinformujemy osobno). Całość rozpocznie się ok. godz. 9, a pobyt „Prusaków” przewidziany jest do godz. 12. Zapraszamy!