Aleksandra Dudka Przyjacielem MTK

Od 2012 r. dyrektor MTK przyznaje honorowe wyróżnienia dla tych, którzy bezinteresownie pomagają nam w naszej działalności. Pomoc ta przejawia się w różnej formie: od udostępniania materiałów i informacji, przekazywania zabytków, propagowania działalności muzeum, pomoc w rozwiązywaniu problemów, publikowanie w mediach artykułów o naszej pracy aż po wykonywanie prac eksploracyjnych i fizycznych na naszą rzecz). Do tej pory wyróżnionych zostało 18 osób fizycznych i jedno stowarzyszenie. Tegorocznym laureatem została Aleksandra Dudka.

Przyznane wyróżnienie to nie przypadek: pani Ola wspiera naszych archeologów od kilku dobrych lat i pojawiała się w terenie podczas badań archeologicznych prowadzonych przez naszą ekipę w Czarnowie, Krześniczce, na Warnikach, w Witnicy czy Górzycy. Pomagała również czynnie w pracach eksploracyjnych m. in. na terenie Stalagu III C. Nie ma żadnych wątpliwości, że dyplom trafił w godne ręce. Wierzymy w to, że przyszłych latach nie zabraknie nam kandydatów do tego zaszczytnego tytułu.


Aleksandra Dudka, ur. w Szczecinie, obecnie mieszkanka Czartowa – małej miejscowości w okolicach Krzeszyc. Zawodowo związana jest z medycyną – wykonuje zawód ratownika medycznego w zespołach wyjazdowych oraz jest opiekunką osób starszych i niepełnosprawnych. Ukończyła Wyższą Szkołę Zawodową w Kostrzynie nad Odrą, a w tym roku również studia podyplomowe o kierunku „Antropologia sądowa” na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Członek Sulęcińskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Historii „Denar”, wolontariuszka Muzeum Lubuskiego w Gorzowie, autorka artykułów w miesięczniku "Odkrywca". Oprócz swojej pracy zawodowej i archeologii pasjonatka natury, zbieractwa, myślistwa, kulinariów a także ogrodnictwa, militariów i strzelectwa.