Pod znakiem niepodległości

Jak co roku w okolicach 11 listopada uaktywniają się kostrzyńskie instytucje i organizacje (od przedszkoli po seniorów), które chcą dołożyć swoją cegiełkę do obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Od kilku lat na obchody i spotkania rocznicowe zapraszani są również przedstawiciele Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Nie inaczej jest w tym roku. 9 listopada przyjęliśmy zaproszenie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kamieniu Wielkim, gdzie pracują m.in. również nauczyciele z Kostrzyna. Pomysłodawczynią była jedna z nich – nauczycielka historii Alicja Mleczek.

Uczniowie wraz z gronem pedagogicznym szkoły przygotowali bogaty program patriotyczny z wystawą „Ojcowie i bohaterowie niepodległej Polski” i pokazem mody patriotycznej i niepodległościowej „Sławni Polacy”. Rafał Górecki przy wsparciu Jarosława Przespolewskiego zaprezentował umundurowanie, wyposażenie i uzbrojenie żołnierza 1 Armii Wojska Polskiego.

10 listopada udaliśmy się do punktu przedszkolnego "Cztery pory roku" w Kostrzynie. Nasza wizyta nie polegała na biernej obecności, lecz na interaktywnej prezentacji. Możliwość przymierzenia nakrycia głowy, dotknięcia ekwipunku czy zapozowania do pamiątkowego zdjęcia stanowiła niemała frajdę dla uczestników. Maluchy nader ochoczo korzystały z tej możliwości, co odzwierciedlają dziesiątki wykonanych fotografii. Tak jak informowaliśmy wcześniej: jesteśmy otwarci na podobne inicjatywy, jednakże jeśli chodzi o same lekcje muzealne, o co nas pytano, to zainteresowanych zapraszamy do naszej placówki.