VII Lubuski Sejmik Turystyczny

19.10.2022 odbył się w ramach lubuskich obchodów Światowego Dnia Turystyki w odnowionym Regionalnym Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze VII Lubuski Sejmik Turystyczny. Otwarcia dokonali prezes Lubuskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Jadwiga Błoch i prorektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. Maria Mrówczyńska.

W obradach wzięli udział członkowie stowarzyszenia Lotur i reprezentanci podmiotów branży turystycznej, a w gronie gości znaleźli się m. in. przedstawiciele marszałka Województwa Lubuskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej i Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. Ciekawe  prelekcje zaprezentowali uczestnicy sejmiku, a tematem wiodącym było nowe podejście do turystyki w świetle zdarzeń minionego czasu. Pandemia covid, wojna na Ukrainie, katastrofa ekologiczna na Odrze, to tylko ostatnie czynniki wpływające na zachowanie turystów i ich wybory. Dlatego również organizacje turystyczne powinny dostosować swój sposób pracy do aktualnych uwarunkowań.

W dwóch panelach dyskusyjnych przedstawiono nowe aktywności i nowe obiekty w lubuskiej turystyce. Tradycyjnie też nastąpiło podsumowanie konkursu na najlepszy produkt turystyczny (Lubuska Perła Turystyczna). Tegorocznym laureatem został Międzyrzecki Rejon Umocniony. Rozdano również oficjalnie certyfikaty punktów Informacji Turystycznej. Warto przypomnieć, że nasz Punkt Informacji Turystycznej w Bramie Berlińskiej spełnił wymagania dla uzyskania trzech gwiazdek, co lokuje go w czołówce punktów informacyjnych w regionie (pisaliśmy o tym już w lipcu br.). Jedyny punkt wyróżniony czterema gwiazdkami, to Centrum Informacji Turystycznej w Zielonej Górze. Kolejny sejmik jak zwykle za rok.