Ekipy filmowe z wizytą w muzeum

Media wykazują nieprzerwanie od lat zainteresowanie kostrzyńskim Starym Miastem oraz działalnością naszego muzeum. Oprócz relacji z bieżących wydarzeń nagrywane są też z naszym udziałem materiały na potrzeby filmów i innych produkcji związanych z obecnością kamer. 30.06. gościła w Muzeum Twierdzy Kostrzyn ekipa filmowa pod kierownictwem Krzysztofa Paluszyńskiego, reżysera filmów „Megality – historia sprzed 5500 lat” oraz „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”.

Pracuje on obecnie nad obrazem o początkach epoki brązu zatytułowanym „Berło sztyletowe – symbol zmiany cywilizacyjnej”. Oprócz zagadnień dotyczących kultury unietyckiej w zachodniej Polsce w scenariuszu znalazła się również tematyka kultur mogiłowej i trzcinieckiej. Konsultantem naukowym filmu jest profesor Maciej Kaczmarek z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Celem wizyty było sfilmowanie zabytków będących w naszych zasobach a pochodzących z cmentarzyska kultury mogiłowej w Górzycy. W tym popularnonaukowym materiale będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in. o jednym z najstarszych mieczy, jaki został odnaleziony na terytorium naszego kraju, o unikatowej w skali Polski kolii, sztyletach, siekierkach i szpilach z naszych zbiorów. Premiera filmu planowana jest na koniec roku.

Tydzień później, 06.07. pojawiła się na Starym Mieście ekipa TVP3 Gorzów, tym razem w składzie poszerzonym o reżysera, aktorów i statystów. W ruinach Starówki nagrany został bowiem materiał do magazynu „Wakacyjny drogowskaz”, który emitowany jest na małym ekranie w okresie letnim. Były więc „klapsy”, duble, ujęcia, kadry, plany, zoomy i przebitki. Dwugodzinne nagranie zaowocuje 2 minutową sekwencją w gotowym filmie. Emisja została zaplanowana w TV3 Gorzów w dniu 13 sierpnia br. w godzinach wieczornych. Prosimy śledzić zapowiedzi.

Wakacyjny drogowskaz nie po raz pierwszy gościł w Kostrzynie. Ubiegłoroczne nagranie można znaleźć na stronie internetowej telewizji gorzowskiej.