Noc Muzeów wycieczkowo

Inaczej niż w minionych latach Noc Muzeów spędziliśmy tym razem poza Kostrzynem. Wprawdzie Bastion Filip otwarty był w dniu 14 maja do godz. 22:00, ale w tym roku nie organizowaliśmy żadnego wydarzenia na miejscu. W zamian za to zaprosiliśmy zainteresowanych historią regionu na wycieczkę autokarową.

Z okazji skorzystało 30 uczestników. Najpierw nasz autokar obrał kierunek na Santok, gdzie rozpoczęliśmy ten wieczór od zwiedzenia tej jakże ważnej pod względem historycznym miejscowości. Pani Agata Boruta zaprezentowała nam na trasie spaceru (od nowo wybudowanej mariny po muzeum) historię Santoka. Najciekawszym punktem na trasie była wizyta na górującej nad wsią wieży ustawionej w miejscu niegdysiejszej wieży zamkowej. Z wieży mogliśmy podziwiać przepiękny widok na Santok i okolice, w tym ujście Noteci do Warty. Obecny jej właściciel  Jerzy Gąsiorek – rzeźbiarz, poeta, animator kultury – okazał się niezwykle gościnną osobą. Nie tylko wpuścił naszą grupę do wnętrza wieży, ale również uraczył barwnymi opowieściami. Następnym punktem programu była wizyta w całkowicie odmienionym Muzeum Grodu Santok. Na niewielkiej powierzchni została zaaranżowana nowoczesna ekspozycja muzealna prezentująca dzieje miejscowości z licznymi eksponatami z położonego na drugim brzegu Warty grodziska. W rolę przewodnika wcieliła się sama dr Małgorzata Pytlak, która jest archeologiem, a jednocześnie kuratorem ekspozycji i filii Muzeum Lubuskiego w Gorzowie. Wystawa jest w zgodnej ocenie uczestników świetnie urządzona i warta obejrzenia.

Kolejnym naszym przystankiem był zabytkowy Spichlerz w Gorzowie, gdzie mogliśmy obejrzeć bezpłatnie wystawy stałe związane z historia miasta (m. in. „Civitas, urbanistyka i atrybuty miasta”, „Wojny i klęski żywiołowe w dziejach Gorzowa”) i czasowe (wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego „Wajda na nowo”, wystawa fotografii Wacława Wantucha „Platinum”). Ostatnim punktem programu było zwiedzanie zespołu willowo-ogrodowego (Muzeum Lubuskie) przy ul. Warszawskiej. Tam musieliśmy odczekać kilkadziesiąt minut ze względu na kolejkę zainteresowanych zwiedzaniem w ten wieczór. W willi obejrzeliśmy ekspozycje muzealne oraz wystawy rzeźby, malarstwa, numizmatów, m. in. wystawę unikatowych ubiorów autorstwa Natalii Ślizowskiej „Welcome, Dubai! Greetings from Lubuskie!”, czy wystawę malarstwa „Aurora” Julii Medyńskiej. Do Kostrzyna powróciliśmy przed godz. 23:00 i mimo zmęczenia padły pytania o następny wyjazd. Potwierdzamy, że planujemy w tym roku kolejne wycieczki, ale o terminach i miejscach docelowych informować będziemy na naszej stronie internetowej (oczywiście z odpowiednim wyprzedzeniem). Zapraszamy na kolejne wspólne wyjazdy muzealno-edukacyjne.