Dzień turystyki Regionu Odry i Warty

Relacje biznesowe, handlowe i społeczne mają w rejonie przygranicznym swoją specyfikę. Goście z Niemiec są klientami naszych firm, placówek handlowych i usługowych, kostrzynianie tez korzystają z niemieckiego rynku pracy itp. Większość z mieszkańców pogranicza ma już „przetarte ścieżki”, jeśli  chodzi o dostępność towarów i usług po obu stronach Odry. Ale nie oznacza to, że nie można szukać nowych kontaktów i ofert.

W dniu 30 marca stowarzyszenie Touristinformation Oderbruch und Lebuser Land, którego Muzeum Twierdzy Kostrzyn jest członkiem, zorganizowało „3. Dzień Turystyki Regionu Odry i Warty”. W ramach tego wydarzenia odbył się m. in. „Jarmark Regionalny”. Miał on miejsce dosłownie na drugim brzegu naszej granicznej rzeki w miejscowości Kuhbrücke (do 1945 r. było to jedno z przedmieść Kostrzyna). Prezentowane były na nim stoiska z niemieckimi i polskimi produktami z regionu Odry i Warty. Nasze muzeum też miało być obecne ze swoim stoiskiem, jednakże z pewnych względów, o których nie chcemy pisać, zmuszeni byliśmy do rezygnacji z udziału w jarmarku. W ramach obchodów zorganizowana została też wycieczka na kostrzyńskie Stare Miasto. Zainteresowanie zgłosiło aż 60 osób, które musieliśmy podzielić na grupy, aby móc należycie wykonać usługę przewodnicką. Wsparcia udzielił nam emerytowany dyrektor Muzeum Wzgórz Seelowskich Gerd-Ulrich Herrmann, który jest wszakże autorem książki „Twierdza Kostrzyn 1945. Oczekiwania a rzeczywistość” i zna doskonale wydarzenia z końca wojny, jakie miały miejsce na tym terenie. Liczymy na to, że ta pierwsza grupa wbrew powiedzeniu uczyni wiosnę i będzie zapowiedzią dużej ilości wizyt w naszym muzeum grup turystycznych z kraju i zagranicy.