Kostrzyn lat 60. w fotografii

W dniu 13 stycznia br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kostrzynie miała miejsce niewielka uroczystość otwarcia wystawy fotograficznej prezentującej na kilkudziesięciu fotogramach wizerunek naszego miasta sprzed ponad 50 lat. Wystawa zatytułowana „Kostrzyn. Codzienność powojennego miasta” powstała w roku 2021 jako efekt współpracy Muzeum Twierdzy Kostrzyn i niemieckiego stowarzyszenia Kietz-Bahnhof /Dworzec Chyża.

Z 300 fotografii nabytych kilka lat temu przez muzeum wybrano najciekawszy zestaw zdjęć i przez kilka miesięcy prezentowano je na stacji kolejowej w Küstrin-Kietz. W okresie od czerwca do września ub. r. obejrzało ją ok. 500 zwiedzających. Od wczoraj oglądać można ją w pomieszczeniach biblioteki. Lokalizacja wystawy nie jest przypadkowa: umieszczenie wystawy na okres zimowy w pomieszczeniach muzeum, które swoje podwoje zamyka ze względu na panujące w tym czasie niskie temperatury i wilgoć, mijałoby się z celem. Swych gościnnych progów użyczyła nam położona w centrum miasta biblioteka.

W spotkaniu wzięło udział ok. 30 osób. Oficjalnego otwarcia dokonali wspólnie dyrektor MBP Joanna Tarabuła, dyrektor MTK Ryszard Skałba i przewodniczący stowarzyszenia Bahnhof-Kietz dr Jürgen Danyel. Obecni byli m. in. radni RM Kostrzyn z jej przewodniczącym Markiem Tatarewiczem na czele, burmistrz Küstrin-Kietz Gerhard Schwagerick, pracownicy muzeum i biblioteki, członkowie niemieckiego stowarzyszenia oraz mieszkańcy miasta. Nie mógł być obecny przebywający w Hamburgu autor fotografii Henryk Pierzchała. Nagranie rozmowy z nim na temat wykonywanych fotografii i życia w Kostrzynie kilkadziesiąt lat temu jest integralną częścią wystawy. Wystawa prezentowana będzie do 26 lutego br. w godzinach pracy biblioteki.

Z tego miejsca dziękujemy dyrekcji i pracownikom Miejskiej Biblioteki Publicznej za gościnność i pomoc przy przygotowaniu wystawy oraz Panu Marcinowi Wichrowskiemu za wsparcie językowe i koordynację projektu.