Odra, rzeka niechciana

5 listopada br. miało miejsce zapowiadane otwarcie wystawy „Odra. Nasza rzeka”. Jest to wystawa tematyczna organizowana przez nasze muzeum we współpracy z Muzeum Miejskim Viadrina z Frankfurtu nad Odrą. Wystawę otworzyli dyrektor Centrum Kostrzyńskiego Kultury Zdzisław Garczarek oraz Dyrektor MTK Ryszard Skałba.

Następnie zebrani wysłuchali wystąpienia dr Sonji Michaels, kustosza wystawy, która przedstawiła historię wystaw na temat Odry oraz cel i strukturę wystawy. Kilka słów do gości i organizatorów skierował również zastępca burmistrza miasta Zbigniew Biedulski. Na otwarciu wystawy pojawiło się około 40 osób. Cieszymy się, że to wydarzenie wzbudziło zainteresowanie nie tylko mieszkańców Kostrzyna, ale także i z okolic. Na uczestników czekał skromny poczęstunek.

Ekspozycja jest dwujęzyczna i opowiada o rzece Odrze. Na wystawie znajdziemy ciekawe edukacyjne zabawy, jak łowienie ryb, układanie puzzli czy dopasowywanie nazw nadodrzańskich miast do punktów na mapie. Można także usiąść w łodzi, posłuchać odgłosów natury i zobaczyć wręgi XIX-wiecznej barki rzecznej – eksponatów z naszego muzeum.

Instalację będzie można zobaczyć w Kostrzyńskie Centrum Kultury do 31 grudnia w godzinach otwarcia KCK (w dni powszednie od godz. 08:00 do 16:00). Po wcześniejszym uzgodnieniu terminu ekspozycję mogą zwiedzać także w innych terminach grupy zorganizowane (zgłoszenia przyjmowane są pod nr telefonu 95 727 9970).

A już w sobotę, 20 listopada o godz. 12:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu w KCK poświęconemu Odrze. W tym dniu będzie możliwe wysłuchanie prelekcji „Odra – rzeka niechciana”. Prelegentem będzie historyk odrzański, redaktor czasopisma Drogi Wodne, a prywatnie dyrektor Muzeum Historycznego w Lubinie, Marek Zawadka. Tematem jego wystąpienia będzie mnie tylko historia żeglugi odrzańskiej, ale również kontrowersje związane z planami wykorzystania tej granicznej rzeki. Wcześniej pracownik MTK Jerzy Dreger przedstawi historię kostrzyńskich mostów odrzańskich, a po prelekcji asystentka na Uniwersytecie Viadrina pani Alla Bahlei oprowadzi przybyłych po wystawie. Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim i niemieckim, dlatego też serdecznie zapraszamy zainteresowanych problematyką rzeczną z obu krajów.