Otwarcie wystawy „Między wojną a pokojem“

W miniony wtorek, 6 września, w Muzeum Niemiecko-Rosyjskim w Berlin-Karlshorst (jest to muzeum poświęcone wojnie niemiecko-radzieckiej z lat 1941-1945) miało miejsce otwarcie wystawy prezentującej znaleziska dokonane w okopach i ziemiankach w lasach brandenburskich, w których chronili się w czasie wojny żołnierze Armii Czerwonej.

Po ponad 70 latach od zakończenia wojny w miejscach tych nadal można znaleźć nie tylko elementy uzbrojenia, odznaki, sztućce, naczynia czy zapalniczki, ale również „zdobyczne” zegarki, ozdoby, części rowerowe czy też odznaczenia niemieckie z wymazanymi (wytartymi) swastykami itp. Podejrzewamy, że tego typu przedmioty do dzisiaj można znaleźć również w lasach kostrzyńskich. Wystawa tych pamiątek została przygotowana przez Krajowy Urząd Ochrony zabytków Landu Brandenburgia we współpracy z Muzeum Niemiecko-Rosyjskim w Berlin-Karlshorst oraz Muzeum-Miejscem Pamięci Seelower Höhen i Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W przyszłym roku jesienią wystawa trafi do Kostrzyna, gdzie prezentowana będzie wzbogacona o pamiątki z wykopalisk poczynionych w „kostrzyńskiej ziemi”.