„Przez pryzmat czasu”

Muzeum Twierdzy Kostrzyn już od dawna i chętnie współpracuje przy różnych okazjach z mediami. Można tutaj wymienić zarówno różne kanały telewizyjne, radio, prasę czy różnego rodzaju kanały internetowe. Do szczególnie owocnej należy kooperacja z regionalnym oddziałem Telewizji Polskiej z Gorzowa Wielkopolskiego. Każdorazowo, gdy w muzeum lub w regionie dzieje się coś „historycznego” lub „muzealnego” możemy być pewni wizyty ekipy telewizyjnej.

Od jakiegoś czasu redaktor Artur Szymczak z TVP 3 realizuje własnego pomysłu program historyczno-krajoznawczy „Przez pryzmat czasu”. Celem programu jest przybliżanie historii ciekawych miejsc województwa lubuskiego. Oprócz tego seria ma zachęcać do samodzielnego zgłębiania losów miejsc i ich odwiedzania. Kolejne odcinki są realizowane w konwencji kilkuminutowego krótkiego filmu z rozmową z ekspertem, uzupełnioną materiałem zdjęciowym. Dotychczas zrealizowano 29 odcinków, z czego trzy dotyczą Kostrzyna.

Pierwszy odcinek został wyemitowany 1 marca 2019 roku. Przedstawia historię jednego z dzieł zewnętrznych twierdzy – Fortu Sarbinowo. Następny raz ekipa reporterska zawitała do Kostrzyna w grudniu ubiegłego roku. Owocem wizyty był wyemitowany 28.12.2020 materiał głównie na temat Bastionu Filip. Po raz trzeci mieliśmy okazję współpracować pod koniec stycznia tego roku. Tym razem na temat odcinka został wybrany Stalag III C Alt Drewitz. Odcinek został zaprezentowany widzom 8 lutego.

Z racji bardzo bogatej historii twierdzy i miasta jesteśmy pewni, że jeszcze nie raz będziemy gościć i współpracować z ekipą red. Szymczaka. Zawsze jesteśmy otwarci na tego rodzaju inicjatywy. Każda okazja, by mówić o historii oraz zabytkach Kostrzyna nad Odrą, jest dobra.

Poniżej zamieszczamy linki do wszystkich trzech zrealizowanych odcinków o zabytkach naszego miasta.