„Porady dobrego wojaka Szwejka” – monodram (Wojtek Kowalski)

Niedziela, 28.08.2016 – godz. 18:30, Kostrzyńskie Centrum Kultury (ul. Sikorskiego 34).

Porady dobrego wojaka Szwejka na motywach powieści Jarosława Haska pt. „Przygody dobrego wojaka Szwejka” to spektakl jednego aktora. Wojtek Kowalski, aktor, performer, człowiek-orkiestra, a prywatnie bibliotekarz, zręcznie wykroił z opasłej powieści perełki haškowego humoru: fragmenty o szpitalu psychiatrycznym, o bywalcach knajp, o handlu psami, wojskowych symulantach, i przeplótł je utrzymanymi w mrocznej atmosferze tekstami z „Hamleta” o życiu i sztuce, w szczególności aktorskiej.

Miejscami świat wykreowany przez Haška został delikatnie dostosowany do realiów współczesnych i lokalnych. Już sama fizys, temperament i osobowość wykonawcy idealnie wpasowują go w postać Szwejka. Aktor ponadto potrafi w tak zajmujący sposób bawić się słowami, odcieniami znaczeń, smakować tekst, że są one niczym smakowite kąski, a widz ma wrażenie, że bierze udział w teatralnej uczcie. Poza tym wraz z kolejnymi scenami, zmianami kostiumów i zabawami scenografią, Kowalski co kilka minut wywraca spektakl o 180 stopni tak, że widzowie niespodziewanie przechodzą z zamyślenia w gromki śmiech i odwrotnie. Lwia część spektaklu toczy się pomiędzy świetnymi scenami komiczno-obyczajowymi, a wspomnianymi, mrocznymi monologami z charakteryzacją à la Imperator z „Gwiezdnych Wojen”. Szwejk-Kowalski, który w pierwszej scenie pojawia się w kaftanie bezpieczeństwa, w kolejnych scenach zaczyna kompletować wojskowy mundur polowy, co pozwala spodziewać się akcentów wojennych. Przedostatnia scena monodramu, pochodząca z oryginalnego tekstu, to groteskowo pokazana śmierć na polu bitwy.

Spektakl w wykonaniu Teatru Lalki i Ludzie przeznaczony jest dla publiczności od 16 roku życia. Dla dorosłych widzów przewidziano mały „poczęstunek”. Wstęp wolny!

Scenariusz, reżyseria, adaptacja tekstu: Wojtek Kowalski (Teatr From Poland)

Muzyka: Marek Makles –Habakuk