Otwarcie wystawy broni

Od wielu lat do zbiorów Muzeum Twierdzy trafiają egzemplarze broni ręcznej oraz wyposażenia armii walczących w samym Kostrzynie jak i w rejonie nadodrzańskim. W większości są to albo znaleziska ze Starego Miasta, albo dary osób prywatnych. Stosunkowo sporą ilość stanowią egzemplarze przekazane nam przez Komendę Wojewódzką Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Od kilku miesięcy trwały przygotowania do prezentacji naszych zbiorów szerszej publiczności. Wymagało to od nas poniesienia dość poważnych wydatków, jak np. zakup nowych gablot antywłamaniowych, by jak najlepiej prezentować eksponaty i sprostać obowiązkowym wymogom bezpieczeństwa. Wcześniej zainstalowany został w Bramie Berlińskiej monitoring telewizyjny i inne środki zabezpieczenia, których nie ujawniamy.

W kilku sekcjach tematycznych będzie można obejrzeć najróżniejsze typy broni używane w czasie długich i ciężkich walk o miasto w roku 1945. Wystawa „Broń strzelecka II wojny światowej” jest pierwszą wystawą o tej tematyce zaaranżowaną w Bramie Berlińskiej. Prezentowane są egzemplarze broni ręcznej oraz wyposażenia ochronnego Wojska Polskiego, Armii Czerwonej, Wehrmachtu i innych. Wystawa jest podzielona na cztery bloki tematyczne. W pierwszym z nich spotkamy się z uzbrojeniem Wojska Polskiego do 1939 roku. W drugim będzie można zobaczyć uzbrojenie Armii Czerwonej na przestrzeni całego okresu konfliktu. W trzeciej części znajdują się elementy uzbrojenia i wyposażenia Wehrmachtu używane w czasie działań wojennych. W czwartej części znalazła się szeroko pojęta broń i wyposażenie zdobyczne, używane po „zmianie właściciela”. Ostatnim elementem jest diorama stanowiska obrońców twierdzy z 1945 roku. Będzie można tam znaleźć oryginalne elementy wyposażenia garnizonu i nie tylko. Wystawę wzbogacają zdjęcia ze zbiorów MTK i osób prywatnych. Wszystkie opisy i podpisy wykonano w języku polskim i niemieckim. Niektóre elementy wystawy zostały wykonane dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych. Wystawa jest w całości autorską koncepcją naszego muzealnego edukatora Jerzego Dregera.

Wystawa miała być pierwotnie otwarta podczas obchodów 75 rocznicy zakończenia walk o Kostrzyn w marcu br. Z wiadomych przyczyn impreza ta nie mogła dojść do skutku w zaplanowanym terminie (prawdopodobnie odbędzie się w sierpniu), ale na samo otwarcie wystawy zapraszamy w sobotę, 6 czerwca 2020 r. o godz. 11:00. Koniecznym jest przestrzeganie obowiązujących zasad związanych ze zwalczaniem pandemii.

Wystawa dostępna będzie w godzinach otwarcia Bramy Berlińskiej, za wstęp pobierać będziemy niezależnie od wieku i statusu zwiedzających 2 zł (dzieci do lat 7 bezpłatnie). Osoby przybyłe na otwarcie również będą miały możliwość bezpłatnego zwiedzenia wystawy. Serdecznie zapraszamy!