Wykop archeologiczny przy zamku

W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy kolejny etap odkrywania tajemnic skrywanych przez ziemię na Starym Mieście. Jest to kontynuacja prac prowadzonych w latach 2012-2013 przy narożniku kostrzyńskiego zamku. Odkryto wówczas relikty architektoniczne datowane na XV w. związane najprawdopodobniej  z rozbudową zamku przez zakon krzyżacki.

Ponadto podczas prac archeologicznych odkryto pozostałości wieży zamkowej, tzw. "Weißkopf", oraz tajemniczy tunel, do którego udało się nam dostać poprzez zasyp. W ramach "Wieloletniego programu badań archeologicznych na terenie Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą" prowadzimy obecnie pod kierownictwem muzealnego archeologa Krzysztofa Sochy prace wykopaliskowe od pd-wsch. strony zamku. Już pierwsze odkrywki ujawniły na niewielkiej głębokości interesujące obiekty, a co przyniosą następne dni, zobaczymy. O postępach prac będziemy informować. Jednocześnie przestrzegamy osoby nieuprawnione przed wchodzeniem do wykopu, gdyż może to nieść za sobą tragiczne w skutkach konsekwencje.