Podsumowanie sezonu turystycznego

Za nami kolejny trudny sezon turystyczny. Wprawdzie jeszcze otrzymujemy zapytania od „spóźnialskich”, które w miarę możliwości załatwiamy pozytywnie, ale generalnie to pora na zwiedzanie naszych obiektów już nie jest najkorzystniejsza. Informujemy, iż pobiliśmy kolejny rekord, jeśli chodzi o ilość turystów odwiedzających nasze Muzeum!

W porównaniu do roku 2018, w którym w Bastionie Filip pojawiło się 11.584 zwiedzających, w roku bieżącym obejrzało naszą ekspozycję aż 12.835 osób! Jest to wzrost o 1.251 (czyli o ponad 11%). Na liczbę tę składa się 8.344 obywateli Polski i 4.491 obcokrajowców, głównie z Niemiec i coraz częściej z Ukrainy (choć mniej lub bardziej sporadycznie pojawiają się obywatele Wielkiej Brytanii, USA, Szwecji, Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Czech, a nawet Chin i Japonii). Procentowo jest to stosunek 65 do 35. Najwięcej zwiedzających pojawiło się w sierpniu (2.759), maju (2.338) i lipcu (2.049).  Jak widać, głównymi naszymi klientami są turyści indywidualni, chociaż w całym roku obsłużyliśmy również rekordową ilość 155 (!) zorganizowanych grup turystycznych.

Nie liczymy oczywiście osób, które pojawiły się na Starym Mieście na organizowanych tu imprezach (Dni Twierdzy, Noc Muzeów, Rocznica zakończenia walk o Kostrzyn, Letnie kino Teleskopu) czy też po prostu na spacerze po tym urokliwym miejscu. To dodatkowo kilka tysięcy osób.

Rok 2019 był kolejnym rokiem odnotowanego wzrostu frekwencji. Z jednej strony jest to powód do dumy i radości, z drugiej strony pokazuje, jak wzrosło obciążenie pracą naszych pracowników, którzy zajmują się nie tylko obsługą ruchu turystycznego, ale realizują w tym czasie inne zadania statutowe (wykłady, prelekcje, wycieczki, badania archeologiczne, publikacje, warsztaty, wystawy, imprezy, sprzedaż pamiątek, inwentaryzacje, praca archiwalna, lekcje muzealne, stoiska promocyjne, filmy itp.) Dla przypomnienia: w roku 2014 wystartowaliśmy z poziomu 4.870 turystów...

Bez nakładów inwestycyjnych, podniesienia atrakcyjności naszego muzeum oraz wzmocnień kadrowych nie jesteśmy w stanie obsłużyć zwiększonego ruchu turystycznego, osiągnęliśmy granice naszych możliwości. Turystów zapraszamy na wiosnę, a mieszkańców Kostrzyna i okolic na spacery po Starym Mieście o każdej porze roku, gdyż o każdej porze roku Stare Miasto ma swój urok.