Frankfurt nad Odrą – uniwersyteckie miasto Kleista

Tym razem proponujemy zwiedzanie na pieszo i autobusem „Europejskiego Dwumiasta Frankfurt nad Odrą/Słubice”, w trakcie którego postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania: Jak żyją Niemcy i  Polacy w bliźniaczym mieście? Jak żyją studenci z ok. 70 krajów na progu trzeciego tysiąclecia i jak współpracują ze sobą? Jak Frankfurt nad Odrą rozwijał się na przestrzeni wieków? Dlaczego nazywany jest często miastem Kleista, miastem uniwersyteckim, miastem garnizonowym czy miastem muzyki? Jak po zniszczeniach wojennych Frankfurt i Słubice podniosły się do rangi modelowego Europejskiego Dwumiasta?

W trakcie zwiedzania zwrócimy szczególną uwagę  na zabytki wybudowane w stylu północnoniemieckiego gotyku ceglanego jak ratusz miejski. Nasze drogi poprowadzą również do Kościoła Mariackiego, którego największym skarbem jest „szklana Biblia”, oryginalne witraże z XIV w. z jedynym takim apokaliptycznym przedstawieniem historii Antychrysta na świecie. Nierozerwalną częścią historycznego Frankfurtu są też sąsiednie Słubice. Zwiedzanie z dachu Collegium Polonicum i widok z lotu ptaka stanowi idealne podsumowanie i specyfikację poprzednich epok jak i historii współczesnej miasta granicznego. Zaprezentujemy  nie tylko obraz historyczny, ale także aktualny żywy wizerunek miast Frankfurtu nad Odrą i dzisiejszych Słubic.

To nie koniec atrakcji. Z Frankfurtu udamy się do miejscowości Podelzig i w towarzystwie przewodnika obejrzymy „Schloss Klessin”, czyli miejsce pamięci, które tworzone i kształtowane jest przez Stowarzyszenie Lokalne Wuhden we współpracy z Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Jest to miejsce, w którym w 1945 r. podobnie jak w Kostrzynie toczyły się zażarte walki i podobnie jak Kostrzyn zostało zrównane z ziemią. Tam też czekał będzie na nas poczęstunek.

29 września 2019 r.

09:00 Wyjazd z Kostrzyna (Parking MOSiR, prosimy być kilka minut wcześniej)
16:00 Powrót do Kostrzyna (Parking MOSiR)


Zgłoszenia przyjmuje elektronicznie Zbigniew Piotrowski na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL (dane niezbędne dla wykupienia polisy ubezpieczeniowej), nr telefonu uczestnika oraz następujące oświadczenie (wystarczy wpisać w treści maila): „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych osób zgłoszonych na wycieczkę organizowaną przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn w dniu 29.09.2019 r. w celach z nią związanych”.

Ze względu na konieczność korzystania z niemieckich przewodników lokalnych koszt wycieczki wynosi 5,- EUR (płatność przy wejściu do autokaru). Wycieczka dojdzie do skutku przy minimum 20 chętnych.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona! Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do momentu zarezerwowania wszystkich miejsc, najpóźniej jednakże do dnia 24.09.2019 r. Prosimy o przemyślane zgłoszenia, aby nie blokować miejsc, które po rezygnacji w ostatniej chwili pozostają niewykorzystane. Niestawienie się na miejscu zbiórki powoduje wzrost kosztów dla innych uczestników.