Uroczyste otwarcie nowej siedziby MTK

Od lutowej przeprowadzki Muzeum Twierdzy z baraku po byłych służbach celnych do budynku po Straży Granicznej minęło kilka miesięcy. W okresie tym trwały prace zmierzające do wyposażenia nowej siedziby w niezbędne urządzenia i instalacje. Pierwszym pomieszczenie w pełni wyposażonym była sala konferencyjna. Kolejne sale i gabinety były urządzane sukcesywnie.

Założona została instalacja alarmowa w całym budynku, wymienione zostały zamki i klamki, rolety i sanitariaty. Powstało nowe pomieszczenie socjalne z lodówką i innymi urządzeniami kuchennymi. W czerwcu umeblowane zostały pokoje pracownicze oraz biblioteka. Na skompletowanie wyposażenia i remont MTK wydatkowało ok. 200 tys. zł z dochodów własnych. W dniu 1 lipca miała miejsce mała uroczystość otwarcia nowej siedziby, na której pojawili się przedstawiciele władz miasta, radni RM, członkowie Rady Muzeum, przedstawiciele kostrzyńskich organizacji, Straży Granicznej, sponsorów i mediów oraz mieszkańcy Kostrzyna. Dyrektor MTK Ryszard Skałba zaprezentował gościom krótką historię muzeum, jego wcześniejszych i obecnych warunków lokalowych oraz plany na przyszłość. Następnie goście zostali oprowadzeni po pomieszczeniach nowej siedziby przez pracowników MTK, zapoznani z potrzebami lokalowymi i zaproszeni na drobny poczęstunek przygotowany przez Muzeum. Na zakończenie wzniesiono toast lampką szampana za pomyślność kostrzyńskiego muzeum i wszystkich obecnych.