Remont toalet

Muzeum Twierdzy zajmujące się obsługą ruchu turystycznego czuje się w obowiązku zapewnienia turystom nie tylko obsługi merytorycznej na wysokim poziomie, ale również podstawowego komfortu będącego nieodłącznym elementem świadczonych przez nas usług. Spory problem stanowiły toalety publiczne, których brak był bardzo mocno odczuwalny.

Przyjeżdżające do nas grupy turystyczne dopytywały po kilkugodzinnej podróży autokarem o możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych. Istniejące wcześniej w obrębie przejścia granicznego toalety publiczne zostały wyburzone wraz z przejęciem terenu przez władze samorządowe. Budowa nowych toalet nie jest możliwa, gdyż stoi w sprzeczności z zapisami obwiązującego planu zagospodarowania przestrzennego terenu Starego Miasta, zaś próba ustawienia przenośnych toalet (toi-toi) nie przyniosła oczekiwanych efektów. W związku z powyższym podjęliśmy decyzję o wyremontowaniu i udostępnieniu turystom toalet w siedzibie naszej administracji. Toalety te znajdują się na parterze przy wejściu szczytowym od strony Bramy Berlińskiej. Wprawdzie cały obiekt przewidziany jest do kapitalnego remontu, jednakże problem był zbyt poważny, abyśmy mogli czekać na jego rozwiązanie do momentu przeznaczenia środków na całościowe prace. Remont został przeprowadzony ze środków własnych muzeum w ograniczonym zakresie (pierwotne plany zostały zweryfikowane po otrzymaniu ofert od potencjalnych wykonawców) i już od tego sezonu (od kwietnia) grupy będą mogły przed rozpoczęciem zwiedzania skorzystać z toalet.