Koniec sezonu turystycznego

Dobiegł końca tegoroczny sezon turystyczny. Wprawdzie jeszcze zgłaszają się grupy turystyczne, które oprowadzamy po Starym Mieście, ale wejście do Bastionu Filip ograniczyliśmy do minimum. W kazamatach panować będzie przez kilka miesięcy chłód, wilgoć, ciemności i nietoperze, dla których muzeum stanowi obiekt noclegowy, a nie atrakcję turystyczną. Dla nas jest to czas podsumowań, napraw i renowacji, sprawozdań, pracy planistycznej i koncepcyjnej. Ale również czas na złapanie oddechu i uzupełnienie sił po wyczerpujących miesiącach. Już w kwietniu wystartuje kolejny sezon, ale w międzyczasie będzie miało miejsce kilka wydarzeń. Pora na małe „resume”.

W roku 2018 odwiedziło nas łącznie 11.584 turystów (6.984 z Polski, 4600 z zagranicy), równiutko o 100 więcej, niż w roku ubiegłym. Oczywiście podajemy liczbę tylko tych osób, które obejrzały naszą ekspozycję w Bastionie Filip. Na Starym Mieście pojawiło się dodatkowo kilka tysięcy zwiedzających (w tym spacerowiczów z Kostrzyna) i uczestników imprez organizowanych przez nas na tym terenie. Największą część stanowią od lat turyści indywidualni, ale w 2018 r. obsłużyliśmy również 133 zorganizowane grupy wycieczkowe (w tym 67 grup zagranicznych, głownie niemieckojęzycznych). Oceniamy, że przy naszych możliwościach kadrowych i lokalizacyjnych jest to optymalna dla nas liczba zwiedzających, która zaczyna się stabilizować właśnie na takim poziomie. Bez nakładów inwestycyjnych, podniesienia atrakcyjności naszego muzeum oraz wzmocnień kadrowych nie jesteśmy w stanie obsłużyć zwiększonego ruchu turystycznego realizując jednocześnie zadania ustawowe i statutowe. Turystów zapraszamy na wiosnę, a mieszkańców Kostrzyna i okolic na spacery po Starym Mieście o każdej porze roku, gdyż o każdej porze roku Stare Miasto ma swój urok.