X lat Muzeum Twierdzy

To był wspaniały wieczór… 10 lat istnienia i działalności wydaje się być niewielkim okresem czasu. Jednakże w ciągu nawet niewielu lat można dokonać wielu rzeczy. I z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że tak jest w przypadku Muzeum Twierdzy. Jubileuszowy wieczór miał miejsce 31.08. br. w ECS Kręgielnia. Na sali zgromadziło się ok. 120 osób, w tym wielu zacnych gości z kraju, zagranicy i samego Kostrzyna.

Na naszej uroczystości pojawili się oprócz władz miasta w osobach burmistrza dr Andrzeja Kunta, wiceprzewodniczącego RM Tadeusza Łysiaka, skarbnik miasta Mirelli Ławońskiej oraz naczelnik wydziału oświaty, kultury i opieki Marzeny Brenk-Sułkowskiej również burmistrzowie Seelow (Jörg Schröder), Peitz (Jörg Krakow), Küstriner Vorland (Werner Finger) i Küstrin-Kietz (Gerd Schwagerick). Był też dyrektor Euroregionu Pro Europa Viadrina Krzysztof Szydłak, dyrektorzy muzeów (Ewa Pawlak – Muzeum Lubuskie Gorzów, Andrzej Kirmiel – Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej, Piotr Dziedzic – Lubuskie Muzeum Wojskowe Drzonów, Roman Sybal – Muzeum Browarnictwa Lubuskiego Witnica, Dominika Piotrowska-Kuipers – Muzeum Martyrologii Słońsk, dr Reinhard Schmook – Muzeum Odrzańskie Bad Freienwalde), reprezentanci stowarzyszeń, sponsorzy, radni powiatu gorzowskiego i radni miejscy, przyjaciele naszego muzeum, byli niemieccy mieszkańcy naszego miasta, przedstawiciele mediów, mieszkańcy Kostrzyna oraz byli i obecni pracownicy Muzeum. Wszystkich zacnych gości przywitał dyrektor MTK Ryszard Skałba, który w barwnej i dynamicznej prezentacji przedstawił dorobek i pracę muzeum w latach 2008-2018. Prezentację poprzedził kilkuminutowy film promocyjny. Oczywiście nie obyło się bez przemówień, podziękowań, upominków i kwiatów. Dyrektor przyznał również honorowy tytuł „Przyjaciela Muzeum Twierdzy Kostrzyn” burmistrzowi Andrzejowi Kuntowi oraz Naczelnik Wydziału OKiO Marzenie Brenk-Sułkowskiej, co zostało potwierdzone pamiątkowymi dyplomami. Po części oficjalnej miał miejsce poczęstunek dla wszystkich przybyłych na spotkanie w postaci „chłopskiego stołu”, który cieszył się olbrzymim uznaniem ze względu na smakowitość przygotowanych regionalnych wyrobów wędliniarskich. Dość powiedzieć, że 25 kg produktów oraz 50 l piwa zostało zmiecionych w oka mgnieniu. Było też na słodko: okolicznościowy tort z odpowiednią dekoracją i kawą. Po posiłku nastąpiła część rozrywkowa. Najpierw na scenie Kręgielni zaprezentował się zespół Samokhin Band z Łodzi w sile 6 instrumentalistów i pochodzącego z Odessy rosyjskiego wokalisty Pawła Samokhina. Zaprezentowali oni niesamowitą porcję świetnej muzyki w prapremierowym wydaniu najnowszej płyty zespołu „Życie bez snu”. Oczywiście nie obyło się bez znanych wcześniej utworów, jak „Dzieci burżua”, „Anka, miłość ty moja”, czy zagranego na specjalną prośbę dyrektora MTK utworu „Ja sałdat”. Po koncercie miała miejsce jeszcze jedna prezentacja: dynamiczny pokaz „Laserman”, kiedy to zaciemnioną salę rozświetliły kolorowe wiązki światła laserowego w rytm odpowiednio dobranej muzyki – niewątpliwa atrakcja dla uczestników spotkania. Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i uświetnienie naszej uroczystości, a kto nie był, to stracił wiele, bo taka okazja nadarzy się dopiero za kolejnych 10 lat.

W tym miejscu dziękujemy serdecznie wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierali nas i udzielali nam wszelakiego rodzaju pomocy w ciągu tych dziesięciu niełatwych lat. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni i liczymy na nie mniejszą życzliwość w przyszłości.

Fotorelacja z Jubileuszu X-lecia Muzeum Twierdzy Kostrzyn