Stare Miasto edukacyjnie i rozrywkowo

Już w najbliższy weekend odbędą się tradycyjne Dni Twierdzy Kostrzyn, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. Po raz kolejny organizatorzy, Muzeum Twierdzy Kostrzyn, dołożyli starań, aby program obchodów był interesujący i obfitował zarówno w treści poznawcze, jak i typowo rozrywkowe. Tak jak w minionym roku impreza rozpocznie się już w piątek. Tym razem będą to obchody 10 rocznicy utworzenia Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Uroczyste spotkanie wraz z koncertem i pokazem laserowym będzie miało miejsce w ECS Kręgielnia.

Właściwe obchody Dni Twierdzy będą miały miejsce w sobotę, 1 września na Starym Mieście. Będzie to istna mieszanka obrazów i tonów. Rozpoczynamy o godz. 15:00 uroczystym otwarciem na scenie, któremu towarzyszył będzie huk wystrzałów kilku historycznych pruskich formacji artyleryjskich. Po raz pierwszy padnie również wystrzał z naszej muzealnej armaty. Cóż to będą za emocje! Nie będzie to jedyny niemiecki akcent tego dnia: dawną muzykę, w tym utwór „Kostrinella” zaprezentuje bowiem na dziedzińcu zamku Ensamble Zaffiro z Berlina. Ze sceny popłyną natomiast patriotyczne nuty w ramach koncertu „Barwy wolności” w wykonaniu zespołu Zayazd, a przed sceną Bractwo Rycerskie z Nowej Dęby popisze się pokazem musztry i zaprosi dzieci do zabawy w średniowiecznym stylu. W międzyczasie zaprezentuje się także Regiment Jego Królewskiej Mości Zygmunta Wazy, a WF Kostrzyn przedstawi pokaz boksu i zumby. Muzealny archeolog przeprowadzi natomiast wraz z saperami ze Stargardu warsztaty archeologiczne i saperskie. Wieczór zakończy koncert muzyki folkowej w wykonaniu zespołu „Tuhaj-bej”. XIX Dni Twierdzy zakończy pokaz fajerwerków.

Oczywiście jak co roku na terenie Starego Miasta pojawi się szereg stoisk handlowych oraz prezentujących dawne rzemiosła. Dla najmłodszych (i nie tylko) przygotowaliśmy m. in. stoisko garncarza, stoisko czerpania papieru, stoisko pieczenia chleba, warsztat tkacki i kowalski, przejażdżki kajakami, dmuchane zamki. Zaprezentują się również inne organizacje i stowarzyszenia, w tym kilka muzeów z naszego regionu. Naturalnie nie zabraknie stoisk gastronomicznych. Niestety, w dniu 24.08. otrzymaliśmy informację, że ze względu na niski stan wód na Odrze do Kostrzyna nie przybędzie niestety na Dni Twierdzy statek „Zefir” (chyba czwarty rok z rzędu).

W niedzielę rano na Starym Mieście w niedzielę będzie panował spokój. Otwarte będą jedynie Bastion Filip i Brama Berlińska. Rano uczestnicy wycieczki muzealnej udadzą się autokarem na zwiedzanie Poczdamu (wycieczka za rezerwacją miejsc).

Szczegółowy program imprezy i godziny otwarcia obiektów muzealnych znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej

Impreza finansowana jest z dotacji Miasta Kostrzyn przy wsparciu sponsorów.

UWAGA! Apelujemy o korzystanie z obszernych parkingów zlokalizowanych przy siedzibie Muzeum Twierdzy przy ul. Granicznej (w rejonie byłego przejścia granicznego). Dojście z nich do miejsca imprezy przez Bramę Berlińską jest krótsze, wygodniejsze i będzie oświetlone. Parking przy Hotelu Bastion jest w weekendy zatłoczony, a dojście dłuższe i zaciemnione.