• Miniatura: Miniatura
  • Okładka: miękka
  • Język: Polski/Niemiecki
  • Cena: Nakład wyczerpany

Publikacja zawiera zbiór artykułów, które zostały wygłoszone w formie referatów podczas polsko-niemieckiej konferencji historycznej „Jan z Kostrzyna” w dniu 21 listopada 2013 roku. Moderatorem był Pan Zbigniew Czarnuch. Publikacja i konferencja zostały dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013 oraz budżetu państwa „Pokonywać granice poprzez wspólne inwestowanie w przyszłość”.

Elementem przewodnim wszystkich tekstów jest postać margrabiego Jana z dynastii Hohenzollernów. W 7 artykułach prelegenci przedstawili postać Jana z Kostrzyna w wielu różnych aspektach. Znajdziemy artykuły na takie tematy jak: administracja, reformacja, kultura czy fortyfikacje.

Spis treści:

Jan Kostrzyński jako władca Nowej MarchiiChristian Gahlbeck

Jan Kostrzyński – od ostrożnego protektora reformacji po ortodoksyjnego władcę sumieńHeinrich Kaak

Mecenat artystyczny Margrabiego Jana z KostrzynaBłażej Skaziński

Stan badań nad inwentaryzacją materiałów ikonograficznych związanych z Janem z KostrzynaJózef Piątkowski

Margrabia Jan na Kostrzynie w podaniu i legendzieReinhard Schmook

Miejsce pochówku Jana z Kostrzyna w farze mariackiej i jego trudne losyRobert Piotrowski

Budowniczy twierdzMarcin Wichrowski