170 lat browaru Witnica

Ziemia Lubuska to nie tylko powszechnie promowane tradycje winiarskie, ale również piwowarskie. W okresie do II WŚ na obszarze obecnego województwa lubuskiego funkcjonowała cała rzesza mniejszych i większych browarów (w samym Kostrzynie bodajże 7).

Do obecnych czasów przetrwał tylko jeden lubuski browar – browar Witnica. Jego początki datuje się na rok1848, kiedy to rodzina Handtke zajęła się warzeniem piwa. Jak łatwo obliczyć browar obchodzi swoje 170-lecie. Uroczystości rocznicowe miały miejsce w połowie czerwca. Zaproszony został na nie dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn Ryszard Skałba. Zaproszenie było formą podziękowania za przekazanie przez nasze muzeum kilka miesięcy temu do Witnicy różnorakich przedmiotów związanych z browarnictwem celem wzbogacenia ekspozycji muzealnej w Lubuskim Muzeum Browarnictwa znajdującym się w witnickim browarze. Na imprezie pojawili się też przedstawiciele innych polskich browarów regionalnych, a także wnuczka ostatniego niemieckiego właściciela. Jako miłośnicy regionu i produktów regionalnych gratulujemy browarowi z okazji jubileuszu, życzymy sukcesów w biznesie, a miłośników historii zachęcamy do zwiedzenia browaru.