Saperzy ponownie na Starym Mieście

15 czerwca br. po raz kolejny na Starym Mieście pojawili się saperzy. Tym razem jednak ich wizyta nie miała jak zwykle charakteru interwencji, co „przerabialiśmy” wielokrotnie w latach ubiegłych. Żołnierze 2 stargardzkiego batalionu saperów oraz członkowie Stowarzyszenia Saperów Polskich ze Stargardu wzięli mianowicie udział w podróży historyczno- geograficznej do Kostrzyna oraz Siekierek.

Głównym cele szkoleniowym wyjazdu było poszerzenie wiedzy na temat korzeni i tradycji saperskich. Zwiedzanie w Kostrzynie rozpoczęło się w miejscu byłego obiektu szkoleniowego jednostki niemieckiej (pionierów-saperów), która stacjonowała w naszym mieście przed wojną. Nasz przewodnik Jerzy Dreger udzielił informacji na temat makiety schronu bojowego oraz różnych rodzajów konstrukcji mostowych. Żołnierze mogli także wejść do studni minerskiej, która była przygotowana w konstrukcji nośnej w przypadku potrzeby niszczenia mostów. Następnie uczestnicy wycieczki przenieśli się na Stare Miasto, gdzie poznali historię twierdzy, która została odbudowana i przekształcona w muzeum. Oczywiście nie obyło się bez wizyty w Bastionie Filip. Część zbiorów muzealnych prezentowanych na naszej ekspozycji pozyskaliśmy między innymi dzięki uprzejmości żołnierzy stargardzkiego Patrolu Rozminowania. Wycieczka ta była kolejnym elementem współpracy Muzeum Twierdzy Kostrzyn z saperami. Cieszymy się, iż mamy przyjaciół, na których możemy liczyć.