Lubusz i Górzyca – dwie siedziby biskupstwa lubuskiego

Dwie niewielkie dzisiaj miejscowości leżące po dwóch stronach Odry przeżywały w przeszłości lata swojej świetności. Przez całe dziesięciolecia były to wszak siedziby biskupstwa lubuskiego utworzonego za panowania Bolesława Krzywoustego. Dzieje biskupstwa były bardzo burzliwe.

Pierwszą stolicą od 1124 r. był Lubusz, kolejną od 1276 r. Górzyca. Po spaleniu siedziby w 1325 r. biskup zbiegł do Wrocławia. Jeden z jego następców przeniósł stolicę w 1354 r. na powrót do Lubusza, a po spaleniu katedry w 1373 r. siedziba została przeniesiona do Fürstenwalde. W 1557 katedra znalazła się w rękach luteran, a diecezja została sekularyzowana w 1598 i przestała istnieć. Co pozostało po czasach świetności obu nadodrzańskich wsi, co pozostało po siedzibach biskupów i lubuskich katedrach? O tym dowiedzą się uczestnicy naszej muzealnej wycieczki w dniu 21.04.2018 r.

Program (rozpoczynamy w sali wykładowej w siedzibie Muzeum Twierdzy, ul. Graniczna 1):

10:00 – Dzieje diecezji lubuskiej oraz stan badań dotyczących siedziby biskupstwa w Górzycy – prelekcja Krzysztofa Sochy

10:30 – Przejazd do Górzycy (wyjazd spod siedziby MTK)

10:50 – Siedziba biskupstwa w Górzycy – rekonesans w terenie

11:20 – Przejazd do Lubusza (Lebus)

12:00 – Zwiedzanie Lubusza (kościół, wędrówka na wzgórze zamkowe) Przewodnik: Manfred Hunger

14:30 – Przejazd na Oderberge – stanowisko miłka wiosennego

15:20 – Przejazd do Kostrzyna

16:00 – Zakończenie wycieczki (siedziba MTK)

Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i telefonicznie z podaniem imienia i nazwiska, daty urodzenia, adresu zamieszkania, nr dowodu osobistego i PESEL uczestnika (dane niezbędne dla wykupienia polisy ubezpieczeniowej) oraz osobiście w siedzibie Muzeum przy ul. Granicznej 1 w godzinach urzędowania administracji. Bliższych informacji udzielamy pod numerem telefonu 95 752 2360. Koszt wycieczki: 4,- EUR (za usługę przewodnicką w Niemczech, płatność przy wejściu do autokaru). Pozostałe koszty pokrywa Muzeum. Zgłoszenia przyjmujemy do dnia 12.04. br. Ilość miejsc ograniczona. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.