Żołnierze wyklęci upamiętnieni

Bez mała 60 widzów uczestniczyło w seansie filmowym w dniu 1 marca br. zorganizowanym przez Muzeum Twierdzy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Seans miał miejsce w sali kostrzyńskiego „Kina za rogiem” w budynku „Kręgielni”.

Projekcję filmową poprzedziło krótkie wystąpienie dyrektora MTK Ryszarda Skałby, który przybliżył obecnym tło historyczne wydarzeń prezentowanych w filmie oraz problemy występujące przy badaniu naukowym tamtego okresu. Sam film pt. „Wyklęty” oparty jest na kanwie losów ostatniego „żołnierza niezłomnego” Józefa Franczaka ps. „Lalek”, który prowadził walkę z władza komunistyczną i ukrywał się aż do 1963 r. (zastrzelony 21.10.1963 r.). Cieszymy się, że nasza propozycja przypadła wielu osobom do gustu. Żałujemy jedynie, że w kinie nie pojawiła się młodzież… Zachęceni dużym zainteresowaniem tą tematyką postaramy się w przyszłym roku również zorganizować wydarzenie związane z tym dniem. Jesteśmy otwarci na propozycje.

Przy okazji dziękujemy Kostrzyńskiemu Centrum Kultury za udostępnienie sali oraz Pani Justynie Streichsbier za towarzyszenia nam do późnych godzin wieczornych. Projekcja została w całości sfinansowana ze środków własnych Muzeum Twierdzy.