Rocznica wyzwolenia obozu Sonnenburg

2 lutego br., w 73 rocznicę mordu na jeńcach obozu Sonnenburg (Słońsk), miały miejsce uroczystości upamiętniające tamto tragiczne wydarzenie. Jak co roku społeczność Słońska, regionu i zaproszeni goście oddali hołd zamordowanym w przededniu wyzwolenia więźniom.

Po uroczystej mszy w słońskim kościele uczestnicy obchodów udali się na plac przed Muzeum Martyrologii. Po przemowie wójta gminy Słońsk miał miejsce apel poległych, podczas którego kompania reprezentacyjna XVII Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im J. Dowbora Muśnickiego oddała salut honorowy. Następnie delegacje z Polski, Luxemburga, Rosji, Niemiec, Belgii złożyły kwiaty pod pomnikiem poświęconym pomordowanym. Wiązanki kwiatów zostały również złożone na cmentarzu, na których spoczywają więźniowie. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna w świetlicy w Przyborowie, gdzie młodzież szkolna zaprezentowała program słowno-muzyczny.

Kostrzyn reprezentowali na obchodach burmistrz miasta Andrzej Kunt i pracownicy Muzeum Twierdzy Kostrzyn Jerzy Dreger i Zbigniew Piotrowski.