Wyprawa na teren Stalagu III C

Cmentarz obozu jenieckiego Stalag III C w Alt-Drewitz (obecnie Kostrzyn-Drzewice) znany jest dość dobrze mieszkańcom miasta. Odbywają się na nim od czasu do czasu uroczystości patriotyczne bądź religijne. Położone w lesie masowe groby pomordowanych jeńców są pielęgnowane przez Miasto Kostrzyn, które ustawiło przed wejściem na teren cmentarza tablice informacyjne w kilku językach.

Nieco gorzej sprawa się ma z terenem samego obozu. Obecnie jest to obszar należący głównie do Lasów Państwowych, praktycznie w całości zadrzewiony i zakrzewiony, po obiektach obozowych pozostały nieliczne relikty. Osobom niezorientowanym w terenie trudno umiejscowić lokalizację poszczególnych obiektów. Na początku roku Miasto Kostrzyn złożyło opracowany przez Muzeum Twierdzy wniosek na sfinansowanie wstępnych badań archeologicznych na tym terenie oraz w przyszłości na wytyczenie i oznakowanie ścieżki dydaktycznej. Niestety, wniosek nie został przyjęty przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Musimy obejść się bez ścieżki. W niedzielę, 22 października br. zapraszamy zainteresowanych tragiczną przeszłością tego miejsca na wyprawę na teren Stalagu w ramach „Weekendowego szlaku naukowego”. Pracownicy Muzeum Twierdzy spróbują oprowadzić uczestników wycieczki po terenach obozowych i wskazać lokalizację poszczególnych obiektów i omówić ich funkcję. Wcześniej jednak zapraszamy do naszej sali wykładowej w siedzibie MTK przy ul. Granicznej 1, gdzie zaprezentujemy fotografie, dokumenty i znaleziska z terenu obozu i cmentarza.

Poniżej szczegółowy program spotkania:

11:00 Stalag III C – życie obozowe na podstawie fotografii i dokumentów

11:30 Znaleziska materialne z terenu obozu i cmentarza

12:00 Przejazd na teren obozu – zwiedzanie w terenie

14:00 Złożenie wiązanki kwiatów na cmentarzu jenieckim

14:30 Wizyta w izbie pamięci Stalagu III C w SP nr 3

15:00 Powrót

Uwaga! Zapisy przyjmujemy do dnia 16.10.br. (telefonicznie 95 752 2360 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ) Ilość miejsc w busie jest ograniczona. W przypadku większego zainteresowania możliwe będzie skorzystanie z własnego środka transportu celem dojazdu do Drzewic i z powrotem. Zalecamy zabranie odzieży adekwatnej do charakteru wycieczki.