Fragment portalu z Delfinami w Bastionie Filip

Jak kilka dni temu informowaliśmy, udało nam się pozyskać do naszych zbiorów fragment jednego z portali wysadzonego kostrzyńskiego zamku. Po analizie materiałów źródłowych możemy bez cienia wątpliwości potwierdzić, że chodzi o tzw. portal z Delfinami zdobiący wejście do wieży zamkowej w północnym skrzydle zamku.

Odnaleziony element wykonany z piaskowca został przez nas oczyszczony po czym zgodnie z zapowiedzią przewieziony do Bastionu Filip, gdzie dołączył do innych fragmentów zamkowej kamieniarki prezentowanych na naszej ekspozycji. W międzyczasie tematem zainteresowała się TVP Gorzów, która wyemitowała krótki materiał na temat znaleziska. Być może uda nam się w z biegiem lat pozyskać następne fragmenty zamku margrabiego Jana. Należy tylko ubolewać, że jeden z najpiękniejszych kostrzyńskich zabytków w tak okrutny sposób został potraktowany w latach 60-tych przez ówczesne władze.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn posiada w swojej ofercie wydawniczej publikację autorstwa Dominiki Piotrowskiej „Renesansowy zamek w Kostrzynie nad Odrą” (do nabycia w siedzibie muzeum lub w Bramie Berlińskiej). Obszerny fragment pracy poświęcony jest zamkowym portalom.