Stare Miasto historycznie i muzycznie

Już w najbliższy weekend odbędą się tradycyjne Dni Twierdzy Kostrzyn, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych naszego miasta. Po raz kolejny organizatorzy, Muzeum Twierdzy Kostrzyn,  dołożyli starań, aby program obchodów był interesujący i obfitował zarówno w treści poznawcze, jak i typowo rozrywkowe. Tak jak w minionym roku impreza rozpocznie się już w piątek.

Tym razem jednak nie na Starym, lecz na Nowym Mieście. O godz. 20:00 w centrum miasta na Placu Wojska Polskiego zostanie zaprezentowane jako swoiste preludium do obchodów przedstawienie „Bonum contra malum” w wykonaniu teatru ulicznego Pławna 9. Po spektaklu będzie miał miejsce dynamiczny pokaz żonglerki ogniem. Uwaga! W przypadku złych warunków atmosferycznych piątkowe prezentacje zostaną przeniesione do amfiteatru!

Właściwe obchody Dni Twierdzy będą miały miejsce w sobotę, 2 września na Starym Mieście. Będzie to istna mieszanka obrazów i tonów. Rozpoczynamy o godz. 15:00 uroczystym otwarciem na scenie, któremu towarzyszył będzie huk wystrzałów kilku historycznych pruskich formacji artyleryjskich. Nie będzie to jedyny niemiecki akcent tego dnia: muzykę regionu Łęgów Odrzańskich (Oderbruch) zaprezentuje bowiem orkiestra dęta z pobliskiego Alt Tucheband. Prawdziwym hitem będzie z pewnością pokaz w wykonaniu Lubuskiego Oddziału Kawalerii z Lubniewic, który w mundurach polskich ułanów w siedem koni zaprezentuje swoje umiejętności jazdy, woltyżerki i władania bronią. Ze sceny popłyną następnie blusowe rytmy w wykonaniu Tomka „Kowala” Kowalskiego, zwycięzcy jednej z edycji programu „Must Be The Music”, a przed sceną Bractwo Rycerskie z Nowej Dęby popisze się rzadkim kunsztem żonglerki flagami. W międzyczasie zaprezentuje się także Kostrzyńska Grupa Motocyklowa „Free Riders” z paradą motocykli i pojazdów militarnych oraz muszkieterzy i halabardnicy z pokazem musztry. Muzealny archeolog przeprowadzi natomiast wraz z saperami ze Stargardu warsztaty archeologiczne i saperskie. Wieczór zakończy koncert muzyki celtyckiej w wykonaniu zespołu „Shannon”.

Oczywiście jak co roku na terenie Starego Miasta pojawi się szereg stoisk handlowych oraz prezentujących dawne rzemiosła. Dla najmłodszych (i nie tylko) przygotowaliśmy m. in.  stoisko garncarza, stoisko czerpania papieru, stoisko pieczenia chleba, warsztat tkacki i kowalski, stanowisko kata, przejażdżki końmi, przejażdżki kajakami, dmuchane zamki. Zaprezentują się również inne organizacje i stowarzyszenia. Naturalnie nie zabraknie stoisk gastronomicznych.

W dniu 29.08. otrzymaliśmy informację, że ze względu na niski stan wód na Odrze do Kostrzyna nie przybędzie niestety na Dni Twierdzy statek „Zefir” (kolejny rok z rzędu zresztą).

W niedzielę rano na Starym Mieście w niedzielę będzie panował spokój. Otwarte będą jedynie Bastion Filip i Brama Berlińska. Rano uczestnicy wycieczki muzealnej udadzą się pociągiem na zwiedzanie Gorzowa (wycieczka za rezerwacją miejsc). Popołudniu zaś zapełni się kostrzyński amfiteatr, gdzie będzie miał miejsce koncert jubileuszowy z okazji XX-lecia istnienia Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Pectus. Koncert, a tym samym XVIII Dni Twierdzy, zakończy pokaz fajerwerków.

Program imprezy i godziny otwarcia obiektów muzealnych znajdziecie Państwo na naszej stronie internetowej www.muzeum.kostrzyn.pl Impreza finansowana jest z dotacji Miasta Kostrzyn przy wsparciu sponsorów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA DNI TWIERDZY KOSTRZYN!

UWAGA! Apelujemy o korzystanie z obszernych parkingów zlokalizowanych przy siedzibie Muzeum Twierdzy przy ul. Granicznej (w rejonie byłego przejścia granicznego). Dojście z nich do miejsca imprezy jest krótsze, wygodniejsze i będzie oświetlone. Parking przy Hotelu Bastion jest w weekendy zatłoczony, a dojście dłuższe i zaciemnione.