Śladem osadników Nowej Ameryki – wycieczka 30.04.2017 r.

Nowa Ameryka to nazwa regionu w ujściu Warty. W XVIII wieku tutejsze bagna i mokradła osuszono i powstał cały szmat nowego lądu, gotowego do zasiedlenia. Przybywali tu m.in. osadnicy olęderscy, zaznajomieni z życiem w „wodnym” środowisku. Nowo powstającym wsiom nadawano nazwy miejsc znanych ze Stanów Zjednoczonych – Pennsylvania, Maryland, New York – aby nawiązać do mitu „pionierów” Dzikiego Zachodu.

Dziś mało kto pamięta o Nowej Ameryce. W 1945 roku amerykańskie nazwy miejscowości pozmieniano na bardziej „swojskie” – Pennsylvania to Polne, Maryland – Marianki. Po Nowym Jorku został zaś tylko fundamenty. Na te tereny przybywali osadnicy z górzystych terenów południowo-wschodniej Polski, których czekało trudno zadanie poradzenia sobie w nieznanym im wcześniej klimacie.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn zaprasza na wycieczkę szlakiem pionierów Nowej Ameryki. Przewodnikiem będzie znany regionalista Zbigniew Czarnuch z Witnicy. Wyruszamy w niedzielę, 30 kwietnia br. o godz. 08:45 z parkingu MOSiR w Kostrzynie, ul. Niepodległości. Powrót późnym popołudniem. Wycieczka odbędzie się bez względu na pogodę. Jest to wyprawa całodniowa i po części terenowa. Prosimy zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór, przekąski i napoje. Koszt wycieczki wynosi 20,- zł od uczestnika i obejmuje część kosztów przejazdu, koszty przewodnika i ubezpieczenie. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc konieczne są wcześniejsze zapisy na wyprawę na zasadzie pierwszeństwa. Zgłoszeń (z podaniem imienia, nazwiska, adresu i PESEL – w celach ubezpieczenia uczestników) prosimy dokonać drogą mailową na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 95 752 2360

Dla zainteresowanych:

Mamy możliwość zamówienia dla chętnych książki autorstwa p. Zbigniewa Czarnucha „Ujarzmienie rzeki – człowiek i woda w rejonie ujścia Warty”. Książka zawiera 340 stron drukowanych na papierze kredowym, kilkadziesiąt kolorowych fotografii autorstwa Piotra Chary oraz wiele fotografii i ilustracji archiwalnych. Cena 36 zł (cena zakupu – nie pobieramy marży). Prosimy przy okazji dokonywania zgłoszeń na wycieczkę również o deklarację odnośnie zakupu książki. Naprawdę warto!