Tytuły „Przyjaciół Muzeum Twierdzy” za rok 2016 nadane

Podczas spotkania świąteczno-noworocznego w Muzeum Twierdzy Kostrzyn w dniu 16.12. br. dyrektor placówki Ryszard Skałba przedstawił tegorocznych „Przyjaciół Muzeum”. Przypomnijmy, iż jest to honorowy tytuł nadawany przez MTK osobom (bądź instytucjom), które w bezinteresowny sposób wspomagają Muzeum w jego pracy.

Tego rocznymi laureatami zostali Jan Litowczyk i Helmut Lucas. Wyróżnieni otrzymali pamiątkowe dyplomy (p. Lucas kilka dni wcześniej ze względu na niemożliwość przybycia do Kostrzyna w dniu 16.12.)

Oto sylwetki  wyróżnionych:

Jan Litowczyk, 57 l., od urodzenia mieszkaniec Kostrzyna nad Odrą. Absolwent Technikum Chemicznego w Kostrzynie. Od 1979 r. zatrudniony w Kostrzyńskich Zakładach Papierniczych, dzisiaj  Arctic Paper SA. Żonaty, dwóch synów i jeden wnuczek. Z Muzeum Twierdzy Kostrzyn współpracuje od kilku lat, przekazał do naszych zbiorów wiele cennych pamiątek historycznych. Wielokrotnie uczestniczył czynnie w naszych przedsięwzięciach naukowych i służył cennymi wskazówkami odnośnie topografii terenu oraz stanowisk archeologicznych. Z zamiłowania regionalista. Zainteresowania: historia ogólna, numizmatyka, archeologia. Pasjonat wędkarstwa i wypoczynku na łonie  natury.


Helmut Lucas, 73 l., obywatel Niemiec, urodzony w Szczecinie. Od 1965 r. mieszkaniec Letschina, gdzie wykonywał zawód fryzjera. Współtwórca Stowarzyszenia Historycznego „Pruska Artyleria Królewska Fryderyka Wielkiego”, które od 1999 r. systematycznie bierze udział w Dniach Twierdzy Kostrzyn od pierwszej ich edycji, Wiosennych Manewrach Militarnych i innych okazjach związanych z okresem fryderycjańskim (biwaki, bitwy, pokazy). Uczestniczył w prezentacjach w Polsce, Niemczech, Włoszech, Szwecji, Czechach, na Węgrzech i w Austrii, gdzie otrzymał honorowy złoty medal Radetzkiego za zasługi w pielęgnowaniu tradycji  artyleryjskich. Wspomagał MTK przy okazji kręcenia filmów przez ekipy telewizyjne, czy też w targach turystycznych ITB w Berlinie. Rodzina od strony ojca związana była z Kostrzynem, jego dziadkowie i rodzice zamieszkiwali w naszym mieście na ul. Warnickiej (obecnie Wyszyńskiego). Zainteresowania to oczywiście tradycje artyleryjskie oraz modelarstwo (żołnierzyki cynowe).