Teatr działań wojennych – pałac Klessin (wycieczka)

Miejscowość Klessin położona po drugiej stronie Odry koło Podelzig (na wysokości Pamięcina, ok. 15 km na południe od Kostrzyna) była areną krwawych walk w marcu 1945 r. Około 200 żołnierzy niemieckich przez 10 tygodni broniło się w rejonie pałacu i majątku Klessin przed atakami Armii Czerwonej. Niewielki obszar usiany jest do dziś grobami poległych żołnierzy z obu stron i do dzisiaj widocznymi śladami prowadzonych walk.

Odnalezione szczątki poległych zostały przeniesione na istniejące cmentarze wojenne w Wuhden (cmentarz niemiecki) i Reitwein (cmentarz radziecki). Z pałacu i z pozostałych budynków majątku nie pozostało nic. Od 2019 r. Stowarzyszenie Lokalne z Wuhden realizuje projekt wraz z Muzeum Twierdzy Kostrzyn jako partnerem, którego efektem jest stworzenie miejsca, które nie tylko upamiętnia ofiary II Wojny Światowej, ale stanowić ma przestrogę dla pokoleń żyjących w pokoju. Dzięki pracy ochotników odtworzono na terenie majątku symboliczny portal bramy wjazdowej do pałacu, wytyczona została  ścieżka dydaktyczna prowadząca wśród lejów po bombach, okopów i resztek ruin z opisami, ustawione zostały kolumny z nagraniami dźwiękowymi. W dniu 5 maja br. nastąpi uroczyste otwarcie tego miejsca pamięci z udziałem premiera Brandenburgii Dietmara Woidtke. Po części oficjalnej i prezentacji projektu będzie miało miejsce wspólne zwiedzanie ekspozycji. Organizatorzy wyrazili wyjątkowo zgodę na udział w uroczystości grupy zorganizowanej z naszego muzeum, gdyż udział publiczności w tym dniu nie był ze względów bezpieczeństwa planowany.  W związku z tym organizujemy wycieczkę busem do Klessina. Po drodze zwiedzimy dodatkowo najstarszy istniejący kostrzyński cmentarz w Küstrin-Kietz oraz zajedziemy do malowniczej miejscowości Mallnow, gdzie obejrzymy ruinę kościoła oraz stanowiska kwitnącego miłka wiosennego. Zapraszamy zainteresowanych do udziału w wycieczce.

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Zgłoszenie musi zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, PESEL (dane niezbędne dla wykupienia polisy ubezpieczeniowej), nr telefonu uczestnika oraz następujące oświadczenie w treści maila: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych osób zgłoszonych na wycieczkę organizowaną przez Muzeum Twierdzy Kostrzyn w dniu 05.05.2023 r. w celach z nią związanych”.

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona (20)! Decydować będzie kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmujemy do momentu zarezerwowania wszystkich miejsc, najpóźniej jednakże do dnia 25.04.2023 r. Prosimy o przemyślane zgłoszenia, aby nie blokować miejsc, które po rezygnacji w ostatniej chwili pozostają niewykorzystane. Wyjazd w sobotę 5 maja z parkingu przy stadionie (ul. Niepodległości 11) o godz. 11:00. Powrót planowany jest na godz. 17:00. Prosimy uczestników o punktualne przybycie!